Zimowy trening outdoorowy – niebezpieczeństwa, których możesz uniknąć

Zimowe treningi na świeżym powietrzu wiążą się z dużym ryzykiem – oblodzona nawierzchnia, niskie temperatury, nieostrożność innych osób, niespodziewane śnieżyce, mgły i inne czynniki atmosferyczne, które mogą doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jak uniknąć zimowych niebezpieczeństw? O czym pamiętać trenując na zewnątrz, by czerpać przyjemność bez ponoszenia zbędnego ryzyka?

Zimowy trening outdoorowy

Bieganie zimą i nordic walking – uwaga na lód, temperatury i szybkie zapadanie zmroku

Dla biegaczy i osób uprawiających nordic walking najbardziej niebezpieczne są oblodzone nawierzchnie i niskie temperatury.

Wychłodzenie organizmu nazywane hipotermią jest skutkiem zaburzenia naturalnego układu termoregulacji, którego ośrodek znajduje się w mózgu. Jeśli zbyt długo przebywamy w niskich temperaturach, nasz organizm nie radzi sobie z kompensacją i następuje spadek temperatury głębokiej poniżej 35 stopni C. Pierwszymi objawami takiego stanu są dreszcze, uczucie głodu oraz niepokój czy drżenie mięśni. W skrajnych przypadkach możemy doprowadzić nawet do śmierci.

Najlepszą ochroną przed wychłodzeniem organizmu jest rozsądny wybór odzieży zimowej. Do biegania, jak i do nordic walkingu zakładamy jedną warstwę mniej niż w warunkach, gdy nie uprawiamy sportu. Najważniejsza jest warstwowość ubioru, dzięki czemu będziemy mogli regulować poziom ciepłoty. Wierzchnia warstwa chroni nas przed warunkami atmosferycznymi, dlatego kurtki zimowe męskie lub damskie muszą posiadać szereg cech niezbędnych o tej porze roku. Materiał chroniący przed wilgocią, oddychająca membrana, elementy zabezpieczające przed przedostaniem się wilgoci to najważniejsze parametry odzieży, bez której nie warto ryzykować swojego zdrowia. Wybierając najlepszy model pamiętajmy o ilości kieszeni, regulacji mankietów i dołu, elementach odblaskowych, kapturze oraz innych parametrach, które znacznie wpływają na poprawę komfortu. Poza podstawowym ubiorem niezbędne są dodatki takie jak rękawiczki zimowe oraz czapka zimowa, których brak może powodować np. początki odmrożenia.

W przypadku śliskiej nawierzchni nie istnieje lepsze rozwiązanie niż wybór wygodnych butów sportowych o podeszwie przystosowanej do biegania zimą. Więcej o ubiorze do biegania zimą pisaliśmy w naszej wcześniejszej poradzie.

Bieganie i nordic walking zimą - niebezpieczeństwa

Dla osób biegających popołudniami i wieczorami problemem mogą być szybko zapadające ciemności. Sprawiają one, że mamy trudność z trafną oceną śliskości nawierzchni. Jeśli biegamy po drogach asfaltowych, stajemy się również niewidoczni dla osób kierujących pojazdami. By uniknąć ryzyka powinniśmy wybierać trasy oświetlone lub zabrać ze sobą latarkę czołową. Kurtki zimowe damskie lub męskie do biegania po zmroku powinny być wyposażone w elementy odblaskowe, które poprawią naszą widoczność.

Biegacze i osoby uprawiające nordic walking są narażone również na atak śnieżycy, dlatego zawsze przed wyjściem na dłuższy trening sprawdzajmy prognozę pogody. O ile w miastach rzadziej dochodzi do tak gwałtownych zmian, tak w przypadku terenów górskich (np. w czasie urlopu), pogoda zmienia się z minuty na minutę. W przypadku nagłej śnieżycy jedynym słusznym wyjściem jest znalezienie dobrego schronienia.

Bieganie i nordic walking - stylizacja damska

Zobacz:

GETRY FUNKCYJNE DAMSKIE 4FPRO SKIRUNNING SPDF401 - CZARNY
KURTKA DO BIEGANIA DAMSKA KUDTR101 - KOBALT
BLUZA FUNKCYJNA DAMSKA 4FPRO SKIRUNNING BLDF401 - CZARNY
POLAR DAMSKI PLD002 - ZŁAMANA BIEL MELANŻ

Bieganie i nordic walking - stylizacja męska

Zobacz:

GETRY FUNKCYJNE MĘSKIE 4FPRO SKIRUNNING SPMF400 - CZARNY
KURTKA DO BIEGANIA MĘSKA KUMTR202 - POMARAŃCZ NEON
BLUZA FUNKCYJNA MĘSKA 4FPRO SKIRUNNING BLMF401 - CZARNY
POLAR MĘSKI PLM300 - ŚREDNI SZARY MELANŻ

Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku

Narciarstwo i snowboard to flagowe sporty zimowe, których bezpieczeństwo zależy od wielu różnorodnych czynników. Musimy brać pod uwagę nasze możliwości kondycyjne, przygotowanie do sezonu, techniczną wiedzę, predyspozycje psychiczne czy zagrożenia pogodowe, zachowanie innych osób i przystosowanie trasy.

By zminimalizować ryzyko kontuzji i poważnych wypadków warto znać i zacząć stosować Międzynarodowy Dekalog Narciarski:

  1. Zauważaj inne osoby.
  2. Kontroluj szybkość oraz styl jazdy.
  3. Pamiętaj o tym, kto ma pierwszeństwo jazdy.
  4. Wymijaj zachowując odpowiedni dystans.
  5. Dbaj o bezpieczny przejazd i krzyżowanie torów jazdy.
  6. Nie zatrzymuj się gwałtownie bez wyraźnego powodu.
  7. Poznaj zasady podchodzenia trasą narciarską.
  8. Przestrzegaj znaków narciarskich.
  9. Udziel pomocy w razie potrzeby.
  10. Jeśli jesteś świadkiem lub uległeś wypadkowi, podaj swoje dane.

Odzież narciarska i na snowboard to podstawowa ochrona przed chłodem, wiatrem oraz wilgocią. Kurtki i spodnie muszą być wytrzymałe, posiadać elementy chroniące przed przedostaniem się śniegu do niższych warstw odzieży (pas śnieżny, odpowiednie mankiety), elementy odblaskowe i odpowiednie parametry techniczne materiału. W odzieży na stok najważniejsza jest obecność membrany i jej wartości odpowiadające za odpychanie wilgoci oraz oddychalność, a także dodatkowe elementy zabezpieczające przed wilgocią. Pozostałe cechy odzieży dobieramy zawsze do naszych potrzeb – ilość kieszeni, kaptur czy dodatkowe systemy wentylacyjne. Wybierając odzież na narty warto postawić na zestaw, który będzie dopasowany kolorystycznie oraz pod kątem funkcjonalności, dlatego godne rozważenia są kombinezony narciarskie męskie lub kombinezony narciarskie damskie, które również znajdziecie w naszym sklepie.

Więcej o odzieży na narty pisaliśmy wcześniej.

Sporty na stoku - niebezpieczeństwa

Na stok zawsze ubieramy się warstwowo, by zadbać o najlepsze wykorzystanie cech odzieży sportowej i z łatwością regulować ciepłotę ciała. Jako pierwsza warstwa niezbędna będzie bielizna (więcej informacji o bieliźnie termoaktywnej na zimę i lato), a jako druga polar lub swetry damskie bądź męskie, które zakładamy przy niskich temperaturach jako warstwę docieplająca. Nie zapominajmy o roli kasku i gogli narciarskich, które wpływają na nasze bezpieczeństwo - na stoku nietrudno o urazy głowy. Gogle poprawią widoczność, szczególnie wtedy, gdy warunki pogodowe ulegają pogorszeniu.

Stylizacja na stok - damska

Zobacz:

BIELIZNA BEZSZWOWA (GÓRA) DAMSKA BIDB200G - KORAL
BIELIZNA BEZSZWOWA (DÓŁ) DAMSKA BIDB200D - KORAL
KURTKA NARCIARSKA DAMSKA KUDN301 - BŁĘKIT TURKUSOWY
POLAR DAMSKI PLD003 - DENIM MELANŻ
SPODNIE NARCIARSKIE HQ PERFORMANCE SPDN100 - BIAŁY

Stylizacja na stok - męska

Zobacz:

KURTKA NARCIARSKA MĘSKA KUMN253 - MULTIKOLOR ALLOVER
SPODNIE NARCIARSKIE MĘSKIE SPMN251A - MULTIKOLOR ALLOVER
POLAR MĘSKI PLM300 - GŁĘBOKA CZERŃ

Zimowy trekking szczególnie niebezpieczny

Trekking zimową porą naraża nas na niebezpieczeństwa wymienione pośród biegania i nordic walkingu oraz odmrożenia, które są spowodowane niskimi temperaturami powietrza. Największe zagrożenie wywołują mróz w połączeniu z wilgocią oraz chłodnym wiatrem. Jak dochodzi do odmrożenia? Z powodu niskich temperatur zmniejszają się naczynia krwionośne, w obrębie których tworzą się niewielkie zatory. Na początku odczuwamy pieczenie skóry i obserwujemy jej zaczerwienienie (tutaj nie jest wymagana interwencja lekarska), a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do martwicy tkanek. By chronić się przed tym niebezpieczeństwem, należy zadbać o odpowiedni ubiór.

Trekking zimową porą - niebezpieczeństwa

W niskie góry zakładamy kurtki puchowe damskie lub męskie, które charakteryzują się zaawansowanymi parametrami. W wysokie partie gór konieczne będzie założenie kurtki funkcyjnej, która lepiej zadba o nasz komfort w czasie intensywnego ruchu. Musimy zwrócić uwagę na te same parametry co w przypadku odzieży do biegania oraz na stok. Bardzo ważne są odpowiednie buty trekkingowe, które zapewnią stabilność, ochronę przed chłodem i wilgocią.

Więcej o niebezpieczeństwach na stoku i sposobie ubierania się przeczytasz we wcześniejszy tekście.

Trekking zimą - stylizacja damska

Zobacz:

KURTKA FUNKCYJNA DAMSKA KUDT204 - GŁĘBOKA CZERŃ
BIELIZNA TERMOAKTYWNA DAMSKA BIDD100 - BIAŁY
BIELIZNA TERMOAKTYWNA (DÓŁ) DAMSKA BIDD101D - MULTIKOLOR ALLOVER
SPODNIE TREKKINGOWE DAMSKIE SPDT201 - GŁĘBOKA CZERŃ
POLAR DAMSKI PLD002 - JASNY RÓŻ MELANŻ

Trekking zimą - stylizacja męska

Zobacz:

KURTKA FUNKCYJNA MĘSKA KUMT201 - GŁĘBOKA CZERŃ
POLAR MĘSKI PLM300 - CZERWONY

Kontuzje – ryzyko wielu zimowych sportów

Uprawiając łyżwiarstwo, hokej na lodzie i inne zimowe aktywności ryzykujemy swoim zdrowiem, a nawet życiem. By uchronić się przed wypadkami należy zawsze brać pod uwagę swoje możliwości, kondycję, samopoczucie i dostosowywać je do panujących warunków.

W wielu sportach ważne jest prawidłowe upadanie – np. na lód, które znacznie zmniejsza ryzyko poważnych urazów. O nasze bezpieczeństwo dbają także akcesoria takie jak kaski, ochraniacze czy gogle – nie warto z nich rezygnować nawet wtedy, gdy czujemy się już pewnie. Wypadek może przydarzyć się każdemu, gdyż nie zawsze wina leży po naszej stronie.

Zimowe niebezpieczeństwa pod kontrolą

Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed każdym czyhającym na nas niebezpieczeństwem, ale powinniśmy mieć świadomość zagrożeń, by zmniejszać ryzyko ich zaistnienia. Wiele groźnych aspektów można zminimalizować za pomocą odpowiedniego ubioru sportowego, który zimą musi być szczególnie zaawansowany technologicznie. Ubiór, akcesoria, technika i dobra ocena warunków to podstawy czerpania przyjemności ze sportów zimowych i zakończenia sezonu bez kontuzji.

Zobaczcie najlepszą odzież do sportów zimowych, która pomoże wam przezwyciężyć mróz i opady śniegu, byście mogli cieszyć się aktywnością o każdej porze roku!