Znudzony klasycznymi nartami i snowboardem? Snowkiting i splitboard już na ciebie czekają!

Jeśli od lat z przyjemnością jeździsz na desce snowboardowej lub na nartach, możesz czuć, że chciałbyś spróbować czegoś nowego. Dla sportowców żądnych przygód i nowych sposobów na odnalezienie radości w chłodnej porze czekają snowkiting i splitboard. Na czym polegają? Jakie są ich wady i zalety? I co najważniejsze, czy odzież snowboardowa zapewni nam 100% wykorzystanie swoich możliwości?

Co to jest snowkitting i splitboard?

Splitboard czyli specjalna deska snowboardowa

Jeśli uwielbiasz jazdę na snowboardzie lub chciałbyś jej spróbować, z pewnością słyszałeś kiedyś nazwę splitboard. Jest to nic innego jak określenie na specjalną deskę, którą można podzielić na dwie narty! Nie, niestety nie jest to kombinacja nart i deski, ale rozwiązanie, które ma na celu ułatwić podchodzenie w dzikich terenach, gdzie nie funkcjonują wyciągi. Zamiast rakiet śnieżnych i transportowania deski snowboardowej na plecach dostajemy sprzęt, który jest swoistym 2w1. Dzięki systemowi łączenia, wiązaniom, które są głównym elementom spinającym deskę w całość, otrzymujemy do rąk produkt, który na szczycie łączymy w jedno i cieszymy się wygodnym zjazdem w dół.

Splitboard poleca się szczególnie osobom jeżdżącym już na snowboardzie, którzy uwielbiają freeride, backcountry i odkrywanie nowych terenów do zjazdów. Wielu entuzjastów splitboardingu określa go jako odzyskanie wolności i odkrywanie nietkniętych przestrzeni oraz siebie.

Splitboard

Deska typu spliboard ma również ciekawą historię, gdyż powstała już w latach 60 XX wieku i gdyby nie ona, możliwe, że nie znalibyśmy w ogóle snowboardu! Amerykański inżynier chemii Sherman Popen skonstruował dla córki zabawkę łącząc dwie narty. Z czasem okazał się to pomysł na tyle trafiony, że Jake Burton inspirując się nimi skonstruował współcześnie znaną nam deskę snowboardową. W latach 90 XX wieku inny Amerykanin – Bret Kobernick, przeciął snowboard na pół piłą tarczową i zaimplementował do niego wiązania, szukając sposobu na połączenie deski. Później pomysł zyskuje na popularności i rusza jego masowa produkcja pod nazwą splitboard.

Jak ubrać się na deskę typu splitboard? Podobnie jak na snowboard! Kurtki snowboardowe damskie i męskie wraz ze spodniami snowboardowymi damskimi lub męskimi to podstawowa część wierzchnia, dzięki której będziemy doskonale chronieni przed śniegiem, mrozem i wiatrem.

Wybierając najlepszy model kurtki i spodni snowboardowych zwróć uwagę na:

- wartość membrany, która zapewnia wodoodporność i oddychalność - im wyższa tym lepsza ochrona,
- rodzaj ociepliny dbającej o ciepłotę,
- elementy wspierające hydrofobowość takie jak laminowane zamki, materiał DWR, wodoodporne szwy,
- systemy wentylacji wspierające prawidłowy przepływ powietrza,
- kaptur (kurtka snowboardowa), który poprawi komfort jej użytkowania,
- rodzaj i ilość kieszeni,
- pas śnieżny w przypadku kurtki snowboardowej,
- możliwość regulacji - mankiety i dół oraz regulowany pas i dół w przypadku spodni,
- materiał wierzchni, którym jest zazwyczaj wytrzymały poliester.

Podobnie jak w przypadku deski, ubieramy się zawsze warstwowo – jako pierwszą warstwę polecamy bieliznę termoaktywną damską lub męską, a jako drugą polar damski lub męski bądź sweter czy bluzę.

Pod pojęciem bielizny termoaktywnej rozumiemy 3 rodzaje produktów dostępnych w naszym sklepie:

- bieliznę bezszwową,
- bieliznę szybkoschnącą,
- bieliznę polarową i drapaną.

O jej cechach pisaliśmy już wcześniej, dlatego proponujemy przypomnienie sobie, czym różnią się jej poszczególne rodzaje i dlaczego będzie niezbędna w czasie białego szaleństwa.

Polar jako druga warstwa odzieży będzie dbał o odpowiednią ciepłotę, nie zmniejszając poziomu naszego komfortu. Tutaj również zachęcamy do zajrzenia do wcześniejszej porady o tym, jak go dobierać i dlaczego sprawdzi się właśnie na stoku.

Splitboard - jak się ubierać?

Pamiętajmy także o akcesoriach - kaski narciarskie i gogle narciarskie zapewnią wam godziny wspaniałej zabawy, dbając o bezpieczeństwo i idealną widoczność. Pamiętacie, jak dobrać gogle narciarskie?

Snowkiting czyli wodne szaleństwo przeniesione na pola śnieżne

Znacie kitesurfing? Snowkiting to jego zimowa odmiana, którą pokochacie za niesamowite wrażenia, jakich potrafi dostarczyć już po kilku chwilach. Do jego uprawiania będziesz potrzebował podmuchów wiatru oraz dużej, otwartej śnieżnej przestrzeni. Snowkiting łączy się zarówno z nartami, jak i snowboardem, dlatego niezależnie od tego, którą z dyscyplin wolisz, nie będziesz musiał z niej rezygnować. Latawiec jest wykorzystywany jako pędnik, czyli element wprowadzający nas w ruch, który pod wpływem wiatru wymusza ruch zgodnie z jego kierunkiem. Jako snowkiterzy jesteśmy przypięci do latawca, poruszając się na wybranym środku transportu. Nauka snowkitingu będzie najłatwiejsza dla osób jeżdżących na desce snowboardowej, jednak cenne będą również doświadczenia zdobyte w żeglarstwie, windsurfingu czy kitesurfingu.

Snowkiting

Jaka jest historia snowkitingu? To dosyć młody sport, którego powstanie datuje się na połowę lat 80 XX wieku. Podobnie jak w przypadku snowboardu, jego kolebką są Stany Zjednoczone. Początkowo poruszano się po zamarzniętych jeziorach używając jako siły napędowej paralotni, jednak z czasem opracowano specjalne, dedykowane latawce, które są o wiele lepszym pędnikiem. Na ten moment można bez problemu znaleźć produkty, które wykorzystamy zarówno na pokrywie śnieżnej, jak i na wodzie. Mówiąc o historii tego sportu nie możemy nie wspomnieć o tym, że w 2015 roku reprezentant polski Maciej Zieliński zdobył tytuł wicemistrza świata podczas mistrzostw WISSA.

Jak ubrać się na snowkiting, by zażyć dawki adrenaliny i dobrej zabawy w pełnym komforcie? Na pewno podobnie jak do innych aktywności zimowych, czyli warstwowo, dbając o skuteczną ochronę przed najtrudniejszymi warunkami pogodowymi. Na górę najlepsze będą kurtki snowboardowe męskie lub damskie, na spód spodnie snowboardowe męskie lub damskie. Możemy również postawić na gotowe zestawy czyli kombinezony narciarskie damskie lub kombinezony narciarskie męskie. Jako pierwszą warstwę mającą kontakt z ciałem załóżmy podobnie bieliznę termoaktywną męską lub damską. Najlepszą warstwą docieplającą będzie polar męski lub damski bądź bluza sportowa. Przy tak dużych prędkościach w warunkach śnieżnych niezbędny będzie rzecz jasna kask narciarski oraz wygodne gogle narciarskie.

Ubiór na snowkiting nie różni się zbytnio od tego na deskę typu splitboard, dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o parametrach odzieży, zobaczcie wymienione przez nas wyżej cechy.

Snowkiting - jak się ubrać?

Odzież snowboardowa nie tylko na snowboard

Zimowe szaleństwo może przybierać różne formy – ważne jest jednak to, by sprawiało nam radość i pomagało odkrywać w sobie to, o czym zapominamy na co dzień. Jeśli szukacie nowych pasji na chłodną porę, snowkiting i deska typu splitboard będą odpowiedzią na wasze poszukiwania. Nie jesteście do nich przekonani? A co powiecie na skibord, snowscooting albo snowskateing? Nowe dyscypliny zimowe zdobywają dopiero swoich sprzymierzeńców, być może wkrótce również wy do nich dołączycie?

Szukasz najlepszej odzieży do odkrywania niesamowitych sportów zimowych? Sprawdź naszą ofertę i pozwól sobie na nowe, niezapomniane szaleństwa w nadchodzącym sezonie!