Czas na zimowy trekking w górach

Każdy wytrawny piechur, który zdobył większość górskich szczytów latem, zaczyna w pewnym momencie rozważać podjęcie zimowego wyzwania. Zanim założycie buty trekkingowe na nogi i wyruszycie w mroźne Tatry czy Beskidy musicie nauczyć się paru rzeczy. Letni trekking jest niczym w porównaniu z zimowym zdobywaniem szczytów, które są pokryte śniegiem i lodem. Chcecie rozwinąć swoje umiejętności? Dowiedzcie się na co uważać, jak ubrać się zimą w góry i co warto mieć ze sobą, by wyprawa naprawdę się udała.

Uwaga na temperaturę i inne czynniki pogodowe

Różnica między pogodą panującą latem i zimą wydaje się oczywista. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem kilkugodzinnej czy kilkudniowej wędrówki sprawdzamy prognozę pogody i odpowiednio się przygotowujemy. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że będziemy odczuwali jeszcze niższą temperaturę niż wskazują termometry! Dzieje się tak z powodu wilgotności, wiatru oraz pogłębiającego się zmęczenia. Te czynniki, jeśli nie zostaną przez nas wcześniej przewidziane, mogą doprowadzić nawet do hipotermii.

Poza temperaturą problem może sprawiać również słońce! Pomimo tego, że wydaje nam się, że jego promienie nas nie ogrzewają, to bez odpowiedniego zabezpieczenia może dojść nawet do udarów słonecznych, oparzeń czy opuchlizny. Z tego powodu warto zastosować przed wyjściem kosmetyk z filtrem UV, który stworzy na skórze warstwę ochronną. Słońce górujące nad horyzontem silnie odbija się od śniegu, uniemożliwiając tym samym swobodne poruszanie się. Ratunkiem będą sportowe okulary przeciwsłoneczne, które warto mieć zawsze pod ręką.


Duże zagrożenie stanowi również mgła, która przysłaniając znaki turystyczne i punkty orientacyjne powoduje dezorientację w terenie. W przypadku jej połączenia z wiatrem może dojść do znacznego oziębienia ciała. Jeśli zauważmy gęstą mgłę, która podnosi się w górę, lepiej zrezygnujmy z wyjścia w góry.


W zimie zmianom ulega również pokrywa śnieżna – miejscami może być bardzo lekka, a gdzie indziej mokra, czy nawet oblodzona. Nie jest ona nigdy jednolita z powodu zróżnicowanej temperatury oraz wiejących wiatrów, które są najbardziej dotkliwe na graniach i szczytach. Jeśli chcemy dobrze przygotować się do wędrówki zimą po górach, powinniśmy rozróżniać podstawowe rodzaje pokrywy śniegowej oraz wiedzieć, jak bezpiecznie je pokonać.

Rodzaje pokrywy śnieżnej

Co ciekawe, zimą łatwiej prognozować pogodę w górach na podstawie ciśnienia i jego tendencji zmian! Jeśli jest ono wysokie i wciąż rośnie, możemy być praktycznie pewni pięknej pogody. 

Najważniejsze czynniki pogodowe

Co założyć w góry zimą

Udana górska wyprawa zimą to doskonale dobrana odzież sportowa, która zależy od:

- zaplanowanej trasy,

- czasu jej trwania,
- warunków pogodowych.

Ubranie musi zadbać o:


- ochronę przed wyziębieniem,

- łatwość utrzymania równowagi na różnych pokrywach śnieżnych,
- swobodę ruchu na zróżnicowanym terenie.

Jako pierwszą warstwę zakładamy bieliznę termoaktywną, która powinna być dopasowana do ciała, zapewniając jednocześnie dobrą oddychalność. Zarówno góra jak i dół odzieży pomogą utrzymać stałą temperaturę ciała i zagwarantują maksymalną swobodę ruchów.


Jeśli wędrujemy w bardzo niskich temperaturach, dobrym wyborem będzie bielizna polarowa i drapana jako druga warstwa odzieży chroniąca organizm przed wyziębieniem. Pierwsza z nich jest wykonana z miękkiego i lekkiego mikropolaru, a druga z dzianiny podszytej delikatnym, czesanym materiałem. Obie doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach atmosferycznych. W czasie wyboru modelu warto zwrócić uwagę na elementy takie jak stójka czy kieszenie, które poprawiają jej funkcjonalność.


W przypadku bardzo niskich temperatur załóżmy także bluzę polarową, która podnosi izolację cieplną organizmu. 


Na dół zawsze zakładamy spodnie trekkingowe, które powinny posiadać ocieplane wnętrze oraz możliwość regulacji w pasie czy w nogawkach. W tego rodzaju odzieży bardzo ważna jest membrana, która zapewnia optymalną ochronę podczas zmiennych warunków atmosferycznych, szczególnie przed wiatrem i wilgocią.


W czasie górskich wędrówek zimą niezbędna jest ciepła kurtka. Świetnym wyborem będzie softshell z membraną oraz technologią 4FShell, posiadający hydrofobową impregnację DWR oraz podszycie z mikropolaru. Tego rodzaju odzież zapewni długotrwały komfort na szlaku. Jeśli obawiamy się bardzo niskich temperatur, możemy założyć nawet dwie warstwy kurtek – cieńszą kurtkę funkcyjną oraz softshell.


Na szlaku nie można zapominać o butach trekkingowych, które muszą być wytrzymałe i przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych.
 Obuwie jest najważniejszą częścią ubioru w górach, dlatego decydując się na dany model należy upewnić się, że charakteryzuje się dobrą przyczepnością, wyprofilowaną podeszwą oraz posiada wysokiej jakości cholewkę, która nie ucierpi w czasie spotkania ze śniegiem czy lodem.


Ubierając się w góry zimą trzeba pamiętać o akcesoriach. Czapka, rękawiczki, szal czy skarpety sportowe to niezbędne elementy chroniące przed wyziębieniem organizmu.

Co założyć zima w góry

Bagaż powinien być lekki, ale dobrze wyposażony

W zimie warto zabrać ze sobą nawet mniejszy plecak, który będzie mógł pomieścić cały przydatny sprzęt. O tym, jak wybrać plecak trekkingowy, możecie przypomnieć sobie we wcześniejszym artykule.

Przede wszystkim nie zapomnijmy o naładowanym telefonie komórkowym, którym w razie potrzeby wezwiemy pomoc. Niezbędna jest również latarka czołowa, którą założymy wtedy, gdy zaskoczy nas zmrok. Dodatkowe baterie nie są ciężkie, a lepiej mieć je pod ręką.

W czasie wędrówki po ośnieżonych i oblodzonych stokach przydatne będą raki i czekan, z którymi warto zapoznać się już wcześniej. Niektórzy zabierają również kije trekkingowe, jednak część osób rezygnuje z nich z powodu zbytniego obciążenia.


Do zimowego plecaka polecamy zabrać termos z gorącą herbatą i energetyczne przekąski, które dodadzą energii i rozgrzeją, gdy zajdzie taka potrzeba. 


Oczywiście niezbędna jest również apteczka górska z folią NRD, która w sytuacji awaryjnej zmniejszy utratę ciepła przez nasz organizm. W przypadku trudnej orientacyjnie trasy warto zabrać ze sobą GPS, który pomoże w nawigacji.


Jeśli planujemy dłuższą wędrówkę połączoną z noclegiem, konieczne będzie zabranie puchowego śpiwora, namiotu wyposażonego w fartuchy śnieżne z przedsionkiem, w którym umieścimy sprzęt. Niezbędny będzie oczywiście gaz oraz sprzęt do gotowania posiłków. Wielodniowe piesze wędrówki po górach zimą nie są jednak dobrym pomysłem dla osób, które nigdy nie miały styczności z ośnieżonymi szlakami.

Co zabrać zimą w góry

Jak przygotować się i bezpiecznie przejść szlak górski zimą

Przed wyjściem w góry zimą powinniśmy rozsądnie zaplanować trasę i jej czas przejścia. Jest to o wiele trudniejsze zadanie niż w lecie, gdyż trzeba wziąć pod uwagę krótszy dzień i godzinę, po której zapada zmrok. Odnośnie samego czasu przejścia warto pamiętać o tym, że pokonanie tej samej trasy zajmie nam około 1,5-2 razy dłużej! 

Duży problem może stanowić prawidłowa nawigacja w terenie. O ile latem wystarczy kierować się znakami, tak zimą mogą one być przysypane śniegiem lub po prostu niewidoczne z powodu mgły czy opadów atmosferycznych. Jeśli nie czujemy się pewnie w wybranym paśmie górskim, lepszym rozwiązaniem jest wybranie prostszego szlaku.


W zimie trudniejsze jest schodzenie niż podchodzenie. Nie powinno się tego robić przodem, ale tyłem, odwracając się twarzą do zbocza. Jeśli wędrujemy grupą, należy zachować większe odstępy, by spadający śnieg nie przeszkadzał innym osobom w marszu.

O tym pamiętaj zimą w górach

Przed wyjściem w góry koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody oraz zagrożenie lawinowe. Zimą pogoda jeszcze częściej się zmienia i jeśli prognostycy przewidują nawet znikome opady śniegu, lepiej przełożyć wyprawę na inny dzień. W zimie wiele trudnych szlaków jest nieczynnych (np. w Tatrach), dlatego należy upewnić się, że wybrana przez nas trasa jest możliwa do przejścia.

W trosce o bezpieczeństwo warto chodzić w góry zimą większą grupą osób. Dlaczego? Poza tym, że będziemy mieli kompanów do rozmów, to w razie wypadku jedna osoba zostanie z poszkodowanym, a pozostałe dwie wyruszą w poszukiwaniu ratunku. Przed wyjściem w góry zimą warto poinformować najbliższych o planowanej trasie i godzinie powrotu. Jeśli nie wrócimy zgodnie z planem z powodu zajścia nieplanowanych okoliczności będziemy pewni, że ktoś wyruszy nam na ratunek.


Tak jak pisaliśmy wcześniej, by przejść bezpiecznie trasę górską zimą należy zadbać o odpowiednie ubranie, które zapewni komfort i ochroni przed wyziębieniem organizmu. Bardzo ważne jest również zabranie dodatkowych akcesoriów, które często mogą uratować nawet życie. 


Jeśli pomimo rzetelnego przygotowania zdarzy się wypadek, musicie wiedzieć, jak poradzić sobie z typowymi urazami. Poniższa grafika powinna być dla was podręcznym mini-kompendium, które warto przeczytać przynajmniej kilka razy. 

Podstawowe zasady pierwszej pomocy

Gdzie iść w góry zimą

Na tym etapie powinniście być już przygotowani do zaplanowania trasy, wiecie jakie mogą spotkać was niebezpieczeństwa i jak odpowiednio ubrać się na trasę. Jeśli swoją pierwszą wycieczkę w góry zimą odbywacie w Polsce, nadszedł czas na poznanie krótkiej charakterystyki wybranych pasm górskich. 

Najbardziej górzystym obszarem w Polsce jest Małopolska, która świetnie nadaje się do letnich i zimowych wycieczek w góry. Pasma Beskidów charakteryzują się dużym zalesieniem i sporą wysokością względną, ale jednocześnie posiadają na trasie wiele schronisk, w których można szukać schronienia i mają dobre możliwości dojazdu do początku trasy. 


Słynne Pasmo Babiogórskie z najwyższym szczytem Babią Górą jest miejscem, w którym możemy mieć do czynienia ze wszystkimi niebezpiecznymi czynnikami – załamaniami pogody, wiatrami, niską temperaturą czy problemami z orientacją w terenie. Z tego powodu jeśli pierwszy raz przemierzamy szlak górski zimą, lepiej zrezygnować z odwiedzenia tego szczytu.


Tatry, które są jedynym polskim pasmem gór o charakterze alpejskim, sprawią liczne problemy osobom rozpoczynającym przygodę z zimowym trekkingiem. Bezpieczne wędrowanie zimą w Tatrach wymaga dużego doświadczenia, dobrej znajomości terenu i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem górskim. W tym paśmie gór obowiązują ponadto specjalne przepisy ochrony, które zabraniają np. rozbijania namiotów czy spania w jamach śnieżnych. W Tatrach zimą jest bardzo duże zagrożenie lawinowe, które powinniśmy sprawdzić zawsze przed wyjściem na szlak. Poniżej możecie zobaczyć pięciostopniową skalę, która pomoże wam podjąć decyzję o tym, czy wyjście w góry jest w danym dniu bezpieczne:

Stopnie zagrożenia lawinowego

Pierwsza przygoda wśród ośnieżonych szczytów gór

Gotowi na wędrówkę po ośnieżonych szczytach gór? Jeśli z niecierpliwością planujecie swoją pierwszą zimową trasę w górach, weźcie pod uwagę wszystkie zagrożenia i przygotujcie ubiór oraz sprzęt! Dobra zabawa uda się tylko wtedy, gdy przede wszystkim zadbacie o swoje bezpieczeństwo.

Potrzebujecie profesjonalnego ubioru, który ułatwi wam przejście każdego szlaku zimą? – zobaczcie naszą kolekcję odzieży trekkingowej!