Pierwszy wyjazd na narty dziecka – jak je przygotować i w co ubrać

Jeśli jesteście zapalonymi narciarzami lub od lat jeździcie na snowboardzie, z pewnością czekacie, aż wasze dziecko do was dołączy w czasie zimowych wypadów na stok. Ferie są doskonałym momentem na oswojenie malucha z nowym sportem zimowym, który może stać się wspaniałą pasją na całe życie. Jak jednak przygotować dziecko na stok i w co go ubrać? Czy od razu należy kupować sprzęt narciarski? Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach?

Nauka jazdy na nartach dla najmłodszych

Rodzice często zadają sobie pytanie, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach – czy istnieje konkretna granica wieku? Instruktorzy i specjaliści sugerują, że tymi sportami zimowymi warto zainteresować dziecko, które ma już dosyć dobrze rozwiniętą koordynację ruchową i jest świadome swojego ciała. Wielu początkujących narciarzy może zniechęcić się porażkami, zbyt złożonym technicznie sprzętem, szczególnie jeśli rozpocznie swoją przygodę zbyt wcześnie.

Wszystko zależy od charakteru dziecka, jego stopnia rozwoju, zdolności. Mówi się o tym, że dziecko w wieku 3-5 lat może rozpocząć naukę jazdy na nartach, jednak najbezpieczniej jest zaczekać do ukończenia 5-6 roku życia. Właśnie takich maluchów jest najwięcej w szkółkach narciarskich. Pozostaje jeszcze pytanie o to, kto powinien uczyć dziecko – rodzic, z którym czuje się bezpiecznie, jeżdżący od lat na nartach czy instruktor jazdy?

Każdy wybiera zgodnie ze swoimi preferencjami, jednak na samym początku radzimy skorzystać z wiedzy i doświadczenia instruktora. Daje to wiele korzyści, z których możemy zdać sobie sprawę dopiero po czasie. Przede wszystkim w razie upadku instruktor zareaguje szybciej, dokładnie wiedząc, jak zachować się nawet w awaryjnej sytuacji. Maluch mający po raz pierwszy na stopach narty, może zareagować bardzo różnie – instruktor z pewnością będzie stanowił dla niego autorytet i budował poczucie bezpieczeństwa. Przy okazji nauczy go poprawnej techniki, czasami podda oryginalny pomysł, gdy nie radzi sobie zbyt dobrze w nauce. Uczęszczanie na kurs narciarski wiąże się także często z otrzymaniem medalu i dyplomu. Nawet najbardziej zniechęcone dziecko z chęcią podejmie naukę mając przed sobą wizję otrzymania wspaniałego medalu i zaimponowania swoim rodzicom.

Jako rodzice z pewnością dbacie o bezpieczeństwo dziecka, dlatego na sam początek należy zabrać go na tzw. oślą łączkę lub zapisać do szkółki narciarskiej. Zabieranie go od razu na wypad narciarski nie przyjdzie raczej nikomu do głowy. Wyjątkiem jest wyjazd na stok, który oferuje jednocześnie trasy odpowiadające naszym umiejętnościom oraz oślą łączkę wraz z opieką instruktorską dla dzieci. W tym przypadku maluch może spokojnie spędzać nawet 1-2 h ucząc się nowego sportu, gdy my będziemy aktywnie odpoczywali w gronie rodziny lub znajomych.

Pierwszy raz na nartach dziecka

Pierwszy wyjazd na narty – odzież dziecięca zimowa

Pierwszy wyjazd na narty jest zawsze nie lada przeżyciem! Z nim wiążą się pierwsze upadki, drobne sukcesy i często chęć zaimponowania swoim rodzicom czy kolegom. Świetnej zabawy nie ma jednak bez profesjonalnego ubioru! Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort malucha, który jest narażony na wiele negatywnych czynników, zarówno pogodowych, jak i związanych z niebezpieczeństwami na stoku, o których pisaliśmy niedawno. Jeśli naukę na nartach rozpoczyna dziecko w wieku szkolnym, z pewnością będzie mu również zależało na modnym wyglądzie. Jak zatem zrównoważyć potrzeby naszej latorośli i ubrać je odpowiednio na pierwszy wyjazd?

Po pierwsze warstwowo

Na stoku liczy się warstwowy ubiór. Jeśli sami jesteście zapalonymi narciarzami, z pewnością dbacie o odpowiednie warstwy. Podstawą jest komfortowa i oddychająca bielizna bezszwowa, która nie będzie powodowała otarć i skutecznie odprowadzała pot na zewnątrz. Jej specjalna struktura jest przyjemna w dotyku, a przy okazji nie krępuje ruchów. Druga warstwa ma za zadanie dbać o ciepło dziecka. Świetnym wyborem będzie polar dziecięcy, który może być rozpinany, posiadać dodatkowy kaptur oraz wygodne kieszenie. Ten rodzaj odzieży zadba o ciepło, jednocześnie nie prowadząc do przegrzania młodego organizmu. Ostatnia, zewnętrzna warstwa to kurtka narciarska dziecięca oraz dopasowane do niej spodnie.

Po drugie profesjonalnie - Kurtki narciarskie i spodnie narciarskie

Zewnętrzna warstwa jest najważniejsza, gdyż chroni organizm dziecka przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak śnieg, inne opady atmosferyczne, niskie temperatury czy wiatr, również prowadzący do wychłodzenia organizmu. Kurtki narciarskie dziewczęce i chłopięce muszą posiadać membranę, która będzie zapewniała oddychalność i chroniła przed wilgocią. Jej wartość odpowiada za poziom ochrony – im wyższa liczba parametru, tym wyższa ochrona. Upadki na śnieg nie skończą się przemoczonym ubraniem, a dziecko będzie czuło się komfortowo przez długi czas. Kurtki narciarskie chłopięce oraz dziewczęce powinny być również zaimpregnowane, by zmniejszyć chłonięcie wilgoci. Rodziców i dzieci zadowoli rozbudowany system regulacji – dlatego zwróćcie uwagę na mankiety oraz dół – w naszym sklepie można znaleźć modele, które dosłownie będą rosły z dzieckiem. Jeśli maluch lubi zabierać drobiazgi, wybierzcie model z wieloma kieszeniami.

Spodnie narciarskie dziewczęce i chłopięce charakteryzują się podobnymi cechami co kurtki, jednak w ich przypadku regulacja polega na zapięciu na zamek, rzep oraz napy. Na stoku doskonale sprawdzają się regulowane nogawki, dzięki którym śnieg nie przedostanie się do wewnętrznych warstw odzieży. Spodnie narciarskie chłopięce i dziewczęce powinny być również wyposażone we wzmocnione panele chroniące przed uszkodzeniami, wyprofilowane kolana oraz dodatkowe kieszenie, np. na karty skipass i inne niezbędne drobiazgi.

Po trzecie nie zapominaj o akcesoriach

Na stoku nie wystarczy jedynie profesjonalna, zaawansowana technicznie odzież, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Poza kurtką, spodniami i innymi elementami warstwowego ubioru niezbędna będzie ciepła czapka dziecięca czy kominiarka, która ochroni większy obszar twarzy. Kask dla dziecka jest obowiązkowy, zresztą mając na uwadze ryzyko częstych upadków spowodowanych brakiem umiejętności oraz nieuwagą innych, musimy zatroszczyć się o latorośl. Wpływ na komfort i bezpieczeństwo mają także rękawice narciarskie dziecięce, które zamortyzują upadek na dłonie, pozwolą podeprzeć się w trakcie nauki jazdy i zadbają o ciepło, ograniczając przenikanie wilgoci. Mniejsze dzieci będą najlepiej się czuły w jednopalczastych modelach, a większe w tradycyjnych rękawiczkach.

Ważne są także gogle narciarskie, które muszą być dopasowane do gabarytów najmłodszych narciarzy. To one będą chroniły wrażliwy wzrok dziecka, który może ucierpieć nie tylko w czasie upadku, ale również z powodu śniegu odbijającego promienie słoneczne czy opadów atmosferycznych utrudniających widoczność. O doborze odpowiednich gogli pisaliśmy już wcześniej, dlatego zachęcamy do dokładnego zapoznania się z naszym tekstem.

O czym jeszcze nie zapomnieć wysyłając dziecko na stok? O skarpetach narciarskich dziecięcych, które wspomagają oddychalność, zmniejszają potliwość stóp i zapewniają niebywały komfort na stoku. Niekiedy przyda się również szalik, szczególnie jeśli spodziewany się nagłego załamania pogody.

Po czwarte – detale są ważne

Wysyłając malucha na pierwszy wyjazd na narty należy zadbać o zabezpieczenie jego skóry. Przydatne są kremy chroniące przed negatywnym wpływem niskiej temperatury i warunków atmosferycznych. Warto również zapakować maluchowi ogrzewacz do rąk, jeśli po wielogodzinnej jeździe będzie na tyle zmarznięty, że przyda mu się taki gadżet.

Ubieramy się na stok

Czy sprzęt jest niezbędny

O ile odpowiedni strój narciarski dla dzieci jest niezbędny, tak kupowanie całego sprzętu dla początkującego narciarza trzeba dokładnie rozważyć. Po pierwsze nie mamy gwarancji tego, że dziecko pokocha narty, nawet jeśli dla nas to pasja życiowa, dla niego może być jedynie jedno z pozalekcyjnych zajęć, które nie wzbudza w nim większej radości. Po drugie jak każdy rodzic wie, dzieci szybko rosną! Kupiony w tym sezonie sprzęt może okazać się w przyszłym zbyt mały. Jeśli nawet dziecko z niego nie wyrośnie, nierzadko zdarza się, że maluchy na tyle szybko podnoszą swoje umiejętności, że będzie konieczna wymiana sprzętu. Zastanówcie się, czy chcecie ponosić takie wydatki. Alternatywą są wypożyczalnie sprzętów, z których możemy zazwyczaj skorzystać przebywając na stoku. Oczywiście nikt nie zabroni wam kupowania własnego sprzętu, ale nie jest to z pewnością ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli nie jesteście pewni, na jakich nartach wasze dziecko powinno rozpocząć naukę jazdy, warto poradzić się instruktora.

Stylizacja dla dziewczynki

Stylizacja dla chłopca

Od pierwszej lekcji do pasji

Im szybciej rozpoczniemy naukę danego sportu, tym dziecko szybciej nabędzie niezbędne umiejętności. Oczywiście jako rodzice musicie zdecydować, kiedy nadejdzie najlepszy czas na naukę i jak przygotować malucha do wszystkich rzeczy czekających go na stoku. Profesjonalny sprzęt, funkcjonalna odzież i duże wsparcie będą tym, czego potrzebuje każdy początkujący narciarz. Tak naprawdę jego ubiór będzie odzwierciedlał to, co sami zakładacie na stok – zatem na co czekacie?

Sprawdźcie naszą pełną ofertę odzieży zimowej dziecięcej i zafundujcie dzieciom godziny niezapomnianej zabawy!