Zbiór zasad w pigułce - jak grać i ubierać się do gry w tenisa

Z zapartym tchem śledzisz Wimbledon i widzisz siebie na korcie? Najwyższy czas przestać tylko marzyć i wprowadzić zmiany w swoim życiu. W końcu nigdy nie jest za późno na naukę gry w tenisa. Jak tego dokonać? Z pewnością warto poznać lub usystematyzować zasady gry, które są podstawą do dalszych planów związanych z tym sportem. A co dalej? Wybrać najlepszą odzież sportową, np. zaprojektowaną przez znanego polskiego tenisistę Łukasza Kubota i ruszać na pierwsze lekcje z instruktorem! Gotowi na dawkę wiedzy dla początkujących?

Zasady gry w pigułce

Zasady gry w tenisa mogą wydawać się nieco skomplikowane, szczególnie dla osób początkujących, dlatego postaramy się je przybliżyć w pigułce. Najlepiej przyswajać je od razu w praktyce, uczęszczając na odpowiednie treningi. Jeśli jednak chcecie wiedzieć już coś nieco o tym sporcie przed rozpoczęciem nauki, zacznijmy od podstawowych informacji i zasad gry.

Podstawowe informacje:

- gra w tenisa odbywa się na korcie o wymiarach 23,77 m na 8,23 m (do gry singlowej) oraz 23,77 m na 10,97 m (do gry deblowej), na różnorodnej nawierzchni: korty ziemne pokryte mączką, korty trawiaste, twarde – z betonu lub pokryte tworzywem sztucznym;
- wyróżnia się kilka rodzajów gry – pojedyncza rozgrywana między dwoma zawodnikami tej samej płci, podwójna inaczej deblowa, która rozgrywa się między dwoma zespołami zawodników tej samej płci (szerszy kort) oraz mieszana nazywana mikstową, rozgrywana między dwoma zespołami zawodników odmiennej płci (również większy kort);
- gra się za pomocą rakiety tenisowej składającej się z ramy i uchwytu, które razem nie mogą przekraczać 73,66 cm wysokości (długość standardowa dla dorosłej osoby to 68,5-69 cm czyli 27 cali, 
- piłka tenisowa charakteryzuje się średnicą pomiędzy 6,35 a 6,67 cm oraz wagą między 56,7 a 58,5 g;
- w tenisie wyróżnia się osiem podstawowych zagrań – serwis, forhend, bekhend, wolej, półwolej, smecz, skrót i lob.

Skrócone zasady gry w tenisa

Zawodnicy ustawiają się naprzeciwko siebie po dwóch stronach kortu, jeden z nich serwuje, drugi odbiera. Po zakończeniu gema (wyjaśnienie poniżej), w nowym gemie serwuje zawodnik, który był odbierającym. Wymiana piłki zaczyna się od wspomnianego serwisu, który jest wyprowadzony zza linii końcowej, między boczną linią singlową a środkiem kortu. Druga osoba może stać w dowolnym miejscu. Prawidłowo wykonany serwis skutkuje tym, że piłka przelatuje nad siatką bez dotykania jej, lądując w polu serwisowym po ukośnej stronie kortu.

Trafiony serwis rozpoczyna wymianę, która polega na naprzemiennym odbijaniu piłki nad (lub obok siatki) w pole przeciwnika. Jeśli uda się ją przebić na drugą stronę zanim dotknie dwa razy podłoża, uderzenie jest wykonane prawidłowo. Oczywiście nie może również dotknąć żadnego innego elementu kortu poza siatką, ani wylądować na aucie.

Tenis - zasady gry w pigułce

Jak liczyć punkty w tenisa

W tenisie funkcjonują dwa podstawowe pojęcia – sety i gemy. Sety dzielą się na gemy, a gemy składają się z punktów. W większości meczów stosuje się zasadę, że rozgrywa się do momentu wygrania przez jednego zawodnika dwóch lub trzech setów.

Czym jest gem? Gem składa się z punktów przy serwisie jednego zawodnika – wygrywa go ta osoba, która zwycięży przynajmniej cztery akcje z zachowaniem dwóch piłek przewagi nad przeciwnikiem. Grę rozpoczynamy z wynikiem równym 0, zdobywając kolejno 15, 30 i 40 punktów. Jeśli każdy z przeciwników ma na swoim koncie minimum po trzy punkty, czyli dochodzi do remisu, nazywa się go równowagą. Jeśli nie ma równowagi, dochodzi do tzw. przewagi i podaje się nazwisko zawodnika, który prowadzi w gemie.

Gdy usłyszysz na korcie słowa „piłka gemowa”, oznacza to, że zawodnik potrzebuje jednej wygranej akcji do zwyciężenia gema. Na podobnej zasadzie działa określenie piłka setowa, meczowa czy mistrzowska – co ważne, nie należą one do oficjalnej punktacji i nie są ogłaszane przez sędziów stolikowych. Z niezbędnych pojęć warto poznać również break-point, które oznacza sytuację, gdy zawodnik odbierający piłkę potrzebuje jednej wygranej akcji do wygrania gema w czasie serwisu rywala.

Każdy set to seria gemów – po jego zakończeniu zmienia się podającego (serwującego). Kiedy kończy się set? Gdy zawodnik wygrywa sześć gemów przy co najmniej dwóch gemach przewagi. W sytuacji, gdy jest zaledwie jeden gem przewagi, należy rozegrać dodatkowego. Gdy zamiast końca seta, wynik staje się równy, dochodzi do rozgrywki tie-breakowej. Polega ona na tym, że należy zdobyć siedem punktów przy przynajmniej dwóch punktach przewagi, wtedy set kończy się wynikiem 7:6. Uwaga – tie-break nie jest stosowany m.in. w czasie Igrzysk Olimpijskich czy Wimbledonu.

Jak dobrać rakietę tenisową i piłeczkę

Wiele początkujących osób zastanawia się, jak dobrać rakietę do tenisa. Wszystko zależy od wielu czynników. Rozmiary rakiet tenisowych to nie jedyny parametr, który należy wziąć pod uwagę – liczą się również waga, wielkość główki, naciąg tenisowy, obwód rączki, sztywność ramy, balans oraz materiał wykonania. W dobrych klubach sportowych, w których instruktorzy uczą gry w tenisa, z pewnością będziesz mógł wypożyczyć odpowiednie rakiety tenisowe dla początkujących – w ten sposób nie tylko poznasz różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, markami i parametrami, ale zmniejszysz początkowe wydatki. Warto również poprosić o prawidłowy dobór rakiety sprzedawcę w sklepie podczas zakupów.

Jak dobrać piłeczkę tenisową? Osoby rozpoczynające swoją przygodę powinny wybrać piłkę rekreacyjną, dedykowaną właśnie do takich zastosowań. Wśród ich rodzajów istnieje rozróżnienie ze względu na wytrzymałość i główny podział na bezciśnieniowe oraz ciśnieniowe. Jeśli planujemy grywać nieregularnie, lepszym wyborem będzie model bezciśnieniowy, który charakteryzuje się grubszym, kauczukowym środkiem. Wytrzymałość piłki wiąże się z rodzajem boiska - wytrzymałe są dedykowane zwłaszcza do gry na hali oraz na mączce.

Strój do tenisa od najlepszych

Nauka gry w tenisa ziemnego nie mogłaby być efektywna, gdyby nie profesjonalny ubiór. Kto może wiedzieć najwięcej o tym, jak ubrać się na kort? Oczywiście specjaliści produkujący najlepszą odzież sportową i profesjonalni tenisiści! Przygotowaliśmy dla was kolekcję Łukasza Kubota, który pomógł nam w zaprojektowaniu ubrań dla początkujących, jak i zaawansowanych tenisistów uwielbiających spędzać czas na korcie. Odzież ma ogromne znaczenie w odczuwaniu komfortu i oczywiście pomaga zachować świetny wygląd nawet podczas uprawiania aktywności. Zobaczcie, jak ubrać się do tenisa w zależności od własnych upodobań i płci.

Tenis - jak ubrać się do gry?

Strój do tenisa męski

Do gry w tenisa załóż krótkie spodenki oraz koszulkę męską. W przypadku dolnej części stroju w grę wchodzi praktycznie jeden fason – luźniejsze nogawki, które usprawniają przepływ powietrza. Koszulki mogą natomiast przybierać formę nowoczesnych modeli treningowych z krótkim rękawem, bezrękawników oraz koszulek polo, które zostały stworzone właśnie do gry w tenisa. Niezbędne są również wygodne buty wraz ze skarpetami sportowymi, które wspierają oddychalność i nie powodują ucisku.

Męskie spodenki tenisowe i koszulki są wykonane z elastycznej dzianiny odprowadzającej wilgoć. Szybkoschnące włókna w technologii 4fDry odprowadzają wilgoć z dala od ciała, dając poczucie wyjątkowego komfortu. Dzianina 4Way Stretch rozciąga się we wszystkich kierunkach, umożliwiając pełną swobodę ruchów. Nie musimy również obawiać się żadnych otarć, gdyż płaskie szwy z elastycznymi nićmi redukują ryzyko ich powstawania. Mówiąc o materiale wykonania koszulek i spodni warto podkreślić, że są to materiały syntetyczne, przystosowane do uprawiania sportu, łatwe w pielęgnacji i gwarantujące trwałość odzieży.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w czasie wyboru spodenek i koszulek:

- regulowany pas,
- obecność kieszeni oraz ich głębokość - muszą pomieścić piłeczki tenisowe,
- dodatkowe perforacje usprawniające przepływ powietrza,
- dodatkowe rozcięcia u dołu.

Tenis - propozycja dla mężczyzn

Strój do tenisa damski

Strój do tenisa damski można skomponować na wiele sposobów. Klasycznie zakładano koszulki damskie oraz spódniczki, które są wciąż jednymi z najpopularniejszych zestawień. Topy damskie o kroju bokserki zapewniają pełną swobodę ruchów oraz przewiewność. Wygodna spódniczka do tenisa podkreśli sylwetkę, dając wygodę na korcie. Dlaczego? Ponieważ posiada wewnętrzne dopasowane spodenki kompresyjne! Zamiast zestawu, można również wybrać sukienkę tenisową, lub same spodenki.

Materiał wykonania i jego właściwości powinny być takie same jak w przypadku mężczyzn. A co z dodatkowymi cechami odzieży? W przypadku spódniczek i sukienek zwróć uwagę na:

- trapezowy fason,
- szeroką taśmę umożliwiającą dopasowanie,
- zgrzewane wykończenie krawędzi,
- dodatkowe panele usprawniające oddychalność.

Tenis - propozycja dla kobiet

Jak zacząć grać w tenisa

Zastanawiasz się nad tym, kiedy zacząć trening w tenisa? W każdym momencie! Jeśli czujesz się na tyle sprawny, pozwala ci na to zdrowie, czas i inne aspekty twojego życia, koniecznie zarezerwuj lekcje z instruktorem i rozpocznij swoją życiową przygodę. Oczywiście możesz próbować sił samodzielnie, ale bez opanowania niezbędnej wiedzy oraz praktyki możesz wyrobić w sobie złe nawyki podczas gry. Nie zapominaj nigdy o odzieży - to ona będzie cię wspierała w czasie pierwszych kroków na korcie.

Co wybieracie na swój początek przygody z tenisem? Widzieliście już najnowszą kolekcję od Łukasza Kubota?