TOP 10 TRAS ROWEROWYCH W POLSCE, KTÓRE MUSISZ WYPRÓBOWAĆ TEGO LATA

Czerwiec to najlepszy czas na wyprawy rowerowe. Z tego powodu przygotowaliśmy dla was 10 najlepszych tras rowerowych, które wg. nas trzeba przynajmniej raz w życiu przejechać, aby rozkoszować się malowniczą przyrodą, zabytkami i poznać najciekawsze gatunki drzew rosnących w Polsce. Wybraliśmy oznakowane szlaki, dzięki czemu nie będziecie musieli martwić się o mapy i pytać o drogę. Być może wykorzystacie je w czasie swoich wakacji nad morzem lub na Mazurach?

Top 10 tras rowerowych, które musisz wypróbować tego lata


Jak przygotować się do wyjazdu

Przed każdą wyprawą rowerową trzeba przede wszystkim sprawdzić stan roweru. Jeśli jesteśmy wprawionymi cyklistami, którzy regularnie trenują i dbają o swój rower, nie powinniśmy mieć z nim żadnych problemów. Z drugiej strony, jeśli jeździmy na naszym jednośladzie raczej okazjonalnie warto upewnić się, że jest sprawny, by nasza wyprawa rowerowa nie skończyła się zanim na dobre się rozpocznie. Przed wyjazdem sprawdźmy również dokładniejsze parametry wybranej trasy – bowiem niektóre z nich wymagają rowerów górskich, a do innych wystarczą w zupełności miejskie modele.

Poza stanem sprzętu należy również zadbać o odpowiednie ubranie oraz bezpieczeństwo. Warto pomyśleć o kurtce rowerowej, szczególnie jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę. Należy założyć odzież termoaktywną np. koszulkę rowerową, która zapewni dobrą cyrkulację powietrza i komfort w czasie jazdy. Im dłuższa trasa, tym lepiej powinniśmy być przygotowani. Podstawa to kask rowerowykoszulki termoaktywne, spodenki rowerowe oraz rękawiczki rowerowe. W chłodniejsze dni, gdy oczekujemy pogorszenia się pogody, warto rozważyć założenie odpowiedniej kurtki. Gdy wybieramy się na długodystansowe trasy, powinniśmy pomyśleć również o plecaku rowerowym oraz jego odpowiednim wyposażeniu.

Co warto zabrać ze sobą:

- jedzenie oraz wodę
- pompkę
- łatkę w razie przebicia opony
- mapę trasy
- okulary przeciwsłoneczne
kask rowerowy
- element odblaskowy
- małą apteczkę lub opatrunek i lek przeciwbólowy

10 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce

1. Pierścień rowerowy dookoła Poznania

Województwo: wielkopolskie Dystans: 162.5 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: pętla kolor/oznakowanie szlaku: biały kwadrat z pomarańczową obwódką

Jest to pierwszy z poznańskich szlaków rowerowych, który został stworzony w ramach programu Wielopolskiego Systemu Szklaków Rowerowych. Prowadzi przez gminy powiatu poznańskiego z niewielkim odcinkiem na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Jedna z najpopularniejszych tras, która wymaga praktycznie 7-8 godzin ciągłej jazdy, dlatego często zaleca się rozłożenie jej na mniejsze odcinki. Na trasie można zobaczyć Wielkopolski park Narodowy z jeziorami oraz ciekawą florą i fauną oraz wiele mniejszych zabytków. Pierścień jest połączony z Poznaniem za pomocą kilku szlaków.


2. Augustów – Szlak Doliny Rospudy

Województwo: podlaskie Dystans: 49.2 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony

Początek wyprawy przy skrzyżowaniu dróg na Augustów – Raczki oraz Mazurki – Biernatki. Jest to trasa turystyczna, idealna na rodzinne weekendy. Na drodze można zobaczyć między innymi Uroczysko czy ruiny pałacu Paca w Dowspudzie. Zielone znaki prowadzą brzegiem jeziora, po polnych drogach – z tego powodu szlak jest idealnym pomysłem dla osób szukających nieco świeżego powietrza i spokoju.

3. Lipa Reymonta, Dąb Kosynier oraz inne ciekawe drzewa Łodzi i okolic

Województwo: Łódzkie Dystans: 115 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: pętla Kolor/oznakowanie szlaku: żółty


Trasa idealna dla cyklistów, którzy lubią długie, spokojne trasy i chcą odpocząć od zwiedzania. W czasie wyprawy można zobaczyć pokaźną liczbę różnych gatunków drzew, które rosną w okolicach Łodzi. Nie są to jednak zwykłe rośliny – to pomniki przyrody, które pamiętają powstańców styczniowych lub mają w obwodach prawie 730 cm. Szlak jest ciekawym pomysłem na rodzinny wyjazd, w czasie którego można pokazać dziecku różnice między bukami, wierzbami, lipami czy innymi ciekawymi drzewami rosnącymi w Polsce. Jeśli jego długość jest zbyt duża, zawsze można podzielić go na mniejsze odcinki.


4. Giżycko – jezioro Wydmińskie, Jagodno, Niegocin

Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 71 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony

W samym mieście będziemy mieli okazję podziwiać 6 jezior, a 11 w okolicy. Giżycko jest nazywane żeglarską stolicą Mazur, dlatego każdy cyklista przemierzający te tereny zobaczy wiele ciekawych żaglówek, łodzi oraz okazów zwierząt, które żyją tylko na tych terenach. Cała trasa prowadzi przez łąki, wsie oraz rezerwaty, dlatego jest świetnym pomysłem na aktywny odpoczynek na łonie przyrody. Przy okazji warto przemyśleć dłuższy pobyt w okolicy, szczególnie jeśli kochamy żagle i aktywny wypoczynek nad wodą.


5. Ścieżkami po terenach nadleśnictw powiatu złotowskiego i pilskiego


Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 161,4 km Trudność szlaku: zaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: żółty

Trasa została wyznaczona przez 5 okolicznych nadleśnictw, które zadbały o to, by wiodła pięknymi, malowniczymi leśnymi drogami. W trakcie przejazdu warto odwiedzić elektrownię, której turbiny pamiętają jeszcze czasy II wojny światowej. Jest to żmudna i dosyć długa edukacyjna trasa, dzięki której wypoczniemy z daleka od miejskiego gwaru i zobaczymy przepiękne mazurskie tereny.

6. Szlak Starogardzki

Województwo: pomorskie Dystans: 48 km Trudność szlaku: średniozaawansowany/łatwy Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: niebieski

Trasa rowerowa łączy Starogard Gdański z Czarną Wodą. W czasie wyprawy można zwiedzić piękną stolicę Kociewia, która szczyci się wieloma mniejszymi zabytkami. Szlak został poprowadzony wzdłuż drogi krajowej 22 nazywanej Berlinką i umożliwia zobaczenie pięknych pobliskich miejscowości. Jest to idealny pomysł dla osób, które wolą poruszać się wśród zabytków niż przyrody.


7. Szlak jeziorny

Województwo: pomorskie Dystans: 66 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: zielony

Jak nie trudno zgadnąć, na trasie zobaczymy wiele jezior, dlatego często mówi się, by zaopatrzyć się dodatkowo w rower wodny. Pomiędzy jeziorami można zwiedzić wiele zabytkowych kościołów, zamek Joannitów z XIII wieku czy podcieniowe chaty z końca XIX wieku. Dzięki urozmaiconej faunie okolicznych lasów zobaczymy wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w pozostałych rejonach Polski.


8. Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów – trasa nr.3

Województwo: pomorskie Dystans: 24.8 Trudność szlaku: łatwy Rodzaj: pętla Kolor/oznakowanie szlaku: czarny

Trasa o zróżnicowanym terenie, posiadająca gdzieniegdzie trudne podjazdy. Jest jednak ciekawą opcją na krótki wyjazd rowerowy dla mniej zaawansowanych cyklistów. Na szlaku będziemy się poruszali zarówno trasą asfaltową, jak i leśną. Czarny szlak prowadzi przez Lubiatów, otacza jezioro i daje wiele okazji do rozkoszowania się pięknem przyrody i odpoczynku.

9. Elbląg – Jagodnik – Rubno Wielkie

Województwo: warmińsko-mazurskie Dystans: 18 km Trudność szlaku: łatwy Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: żółty

Trasa prowadzi wiejskimi, spokojnymi drogami przez malownicze krajobrazy Wysoczczyzny Elbląskiej. Cały żółty szlak można przedłużyć, by dystans wynosił nawet 128 km, jednak warto zdecydować się również na krótszą opcję. Trasa biegnie obok jeziora, wśród lasów i powraca do Elbląga, w którym warto zwiedzić wiele zabytków np. Stare Miasto, katedrę, bibliotekę czy Muzeum Archeologiczno-Historyczne.


10. Biłgoraj – Osuchy

Województwo: lubelskie Dystans: 38 km Trudność szlaku: średniozaawansowany Rodzaj: tranzyt Kolor/oznakowanie szlaku: niebieski

Szlak rowerowy prowadzi w całości przez tereny powiatu biłogorajskiego i jest świetną opcją dla osób, które chciałyby zobaczyć miejsca partyzanckich bitew z I wojny światowej oraz groby poległych. Trasa w znacznej części wiedzie przez lasy Puszczy Solskiej, w której odpoczniemy z daleka od gwaru miasta. Po drodze miniemy kilka mniejszych miejscowości, w których mieszkańcy niegdyś utrzymywali się z wycinki lasów.


Najlepszy czas na rower

Jeśli wybieracie się na wakacje nad morzem lub w górach, warto zabrać ze sobą rower i zaplanować kilka aktywnych chwil wraz z całą rodziną. Wiele cyklistów organizuje wspólne wyjazdy rowerowe, w czasie których przemierzają setki kilometrów – jeśli również lubicie spędzać w ten sposób wolny czas, zachęcamy do wypróbowania naszych propozycji! Jakie są wasze ulubione trasy rowerowe w Polsce? Jeździcie oznakowanymi szlakami czy dajecie się ponieść przygodzie?

Przygotowani na wyprawy rowerowe? Zobaczcie naszą odzież i akcesoria rowerowe, bez których trudno obejść się na trasie.