Idealne lato, czyli jak dobrać strój kąpielowy do sylwetki

W wyborze stroju kąpielowego można kierować się wyłącznie swoim gustem. Można również wziąć pod uwagę proporcje sylwetki, materiał wykonania, jakość wykończenia i przeznaczenie kostiumu. W końcu idealny strój kąpielowy zapewni nam nie tylko większą pewność siebie i lepsze samopoczucie, ale sprawi, że wolny czas będzie w pełni wykorzystany! Czym zatem kierować się w czasie zakupów? Jak dobrać strój kąpielowy do damskiej i męskiej sylwetki?

Naucz się wybierać najlepszy kostium kąpielowy

Kostiumy kąpielowe odsłaniają znaczny obszar naszego ciała, dlatego nie ma się czemu dziwić, że możemy czuć się w nich niekomfortowo. Jeśli uważamy, że nasza sylwetka jest idealna, problem dopasowania do niej stroju kąpielowego nie istnieje. Co jednak w sytuacji, gdy uważamy, że mamy za bardzo rozbudowane ramiona, za wąskie lub za szerokie biodra czy za krótkie nogi?

Dopasowanie kostiumu kąpielowego do sylwetki polega na zachowaniu proporcji! Pierwszą zasadą jest wybieranie takich modeli, które pomogą przywrócić proporcje naszej sylwetce. Dlatego decydujemy się na paski i jasne kolory, by powiększyć optycznie wybrane partie ciała, czy wręcz odwrotnie – unikamy wzorów i stawiamy na ciemne, stonowane barwy.

Niezależnie od tego, czy wybieramy sportowy strój kąpielowy na basen, czy szukamy modelu idealnego również na urlop czy wakacje, powinniśmy dobierać osobno rozmiar góry oraz dołu. Nierzadko próbujemy założyć niedopasowane ubrania, które nie tylko odbierają nam pewności siebie, ale utrudniają aktywne spędzanie czasu wolnego. Korzyści z pływania jest naprawdę wiele! Przypomnijcie sobie najważniejsze z nich.

Materiał wykonania i rodzaj szwów są również bardzo ważne. Nie mogą one powodować otarć, uczulać czy podrażniać skóry. Ich rola jest nieoceniona, jeśli wybieramy sportowy strój kąpielowy, mający przede wszystkim poprawić wyniki i zapewnić komfort w czasie aktywności. Sportowe kostiumy kąpielowe są wykonane z szybkoschnących materiałów, które posiadają również filtr UV40 chroniący przed promieniowaniem UV. Modele przeznaczone na plaże są również produkowane z materiałów syntetycznych, ale różnią się głównie ilością zdobień, które nie ułatwiają aktywności w wodzie.

Naucz się wybierać strój kąpielowy

Jak dobrać damski strój kąpielowy do sylwetki?

FIGURA TYPU JABŁKO

Cechy charakterystyczne: krągłości zlokalizowane w okolicy brzucha, obfite piersi, pupa.

Figura typu jabłko jest często spotykaną sylwetką kobiecą i świetnie pasuje do niej zdobywające coraz większą popularność monokini. Jednoczęściowy strój kąpielowy damski jest nie tylko najlepszy do uprawiania sportów w wodzie, ale także wyszczupla optycznie w talii. Trafionym wyborem do tego typu sylwetki są również ciemne, stonowane kolory, a nawet założenie tankini, czyli kostiumu kąpielowego składającego się z topu i majtek. Nietrafionym pomysłem jest zakładanie modelu z falbanami czy aplikacjami.

FIGURA TYPU GRUSZKA

Cechy charakterystyczne: szerokie biodra, które wyróżniają się na tle całej sylwetki.

Do figury typu gruszka najlepiej pasują dwuczęściowe kostiumy kąpielowe. By poprawić proporcje sylwetki, warto założyć zabudowane majtki lub szorty oraz górę z aplikacjami, falbankami i innymi wyrazistymi elementami, które odciągną uwagę od dołu. Przy takiej sylwetce należy unikać skąpych majtek, nadmiernych dodatków w dolnej części oraz kostiumów jednoczęściowych, które mogą podkreślać szerokość bioder.

FIGURA TYPU KLEPSYDRA

Cechy charakterystyczne: klasyczne, kobiece kształty czyli wąska talia, ramiona i biodra bardziej rozbudowane, ale proporcjonalne.

Do najbardziej kobiecej sylwetki polecamy założyć dwuczęściowe kostiumy kąpielowe, które podkreślą dolną i górną partię ciała. Kobiety o tej sylwetce wyglądają świetnie również w jednoczęściowych strojach. By nie stracić świetnych proporcji, należy wybierać modele, które nie uwydatniają wyłącznie jednej kobiecej strefy.

FIGURA TYPU TUBA

Cechy charakterystyczne: brak wyraźnie zarysowanej linii talii, wąskie biodra i ramiona.

Najlepszym strojem kąpielowym dla figury typu tuba będzie monokini z wycięciami w talii oraz dwuczęściowy strój ze zdobieniami lub aplikacjami, które powiększą optycznie kobiece strefy. By poprawić proporcje sylwetki lepiej zrezygnować z jednoczęściowych kostiumów kąpielowych w stonowanej kolorystyce.

Praktyczne wskazówki dla kobiet

  1. Jeśli chcesz optycznie powiększyć piersi, wybieraj górę kostiumu w opcji push-up z dużymi zdobieniami lub aplikacjami. 
  2. Krótkie nogi można wydłużyć optycznie za pomocą klasycznie wiązanych fig lub majtek o mocno wykrojonych bokach.
  3. W przypadku dużych piersi należy zrezygnować z modeli push-up i postawić na stroje kąpielowe wiązane na szyi, które odciążą ramiona.
  4. Uwagę od zbyt szerokich ramion można odciągnąć za pomocą zdobionych majtek.
  5. Długi tułów poprawimy optycznie wybierając stroje kąpielowe ze zdobieniami i aplikacjami, które skutecznie poszerzą sylwetkę.

Kostium a sylwetka - kobieta

Jak dobrać męskie kąpielówki do sylwetki?

FIGURA TYPU GRUSZKA

Cechy charakterystyczne: szersze biodra i widocznie zarysowane okolice brzucha, które powodują dysproporcję sylwetki.

Do figury typu gruszka lepszym wyborem są kąpielówki męskie o kroju bokserek w stonowanej kolorystyce. Jeśli dysproporcje sylwetki ujawniają się dopiero w biodrach, a okolice brzucha nie są uwydatnione, można założyć również slipy męskie, które optycznie wydłużą sylwetkę.

FIGURA TYPU JABŁKO

Cechy charakterystyczne: krągłości w okolicy brzucha, masywne ręce, nogi.

Zdecydowanie odradza się zakładanie kąpielówek o kroju slipów, gdyż ich fason podkreśli wszystkie dysproporcje. Lepszym wyborem będą męskie kąpielówki o kroju bokserek, które mogą jednak skracać optycznie nogi. Dobrą opcją jest zakładanie bermudów, które zakryją znaczną część ciała, przy czym nie są one odpowiednie do uprawiania sportów wodnych.

FIGURA TYPU OŁÓWEK

Cechy charakterystyczne: biodra, ramiona ani brzuch nie są widocznie zarysowane.

Na tego rodzaju sylwetce wyglądają dobrze zarówno męskie kąpielówki o kroju slipów, jak i bokserek. W przypadku mężczyzn o średnim wzroście lepiej postawić na slipy, a bardzo wysokich na fason bokserek.

Figura typu V

Cechy charakterystyczne: wąskie biodra, szerokie ramiona, proporcjonalna talia.

Ten rodzaj męskiej figury jest uważany za najbardziej pożądany wśród płci przeciwnej. Można w jej przypadku założyć każdy fason kąpielówek męskich, pamiętając jedynie o tym, by unikać bardzo jaskrawych wzorów.

Praktyczne wskazówki dla mężczyzn

  1. Krótsze nogi można wizualnie wydłużyć za pomoc slipów męskich.
  2. Panowie o mniejszym wzroście powinni zrezygnować z męskich kąpielówek o bardzo wyrazistych wzorach.

Kostium a sylwetka - mężczyzna

Idealne lato przed nami

Jesteście gotowi na lato? Oceńcie swoją sylwetkę, plany, rodzaje aktywności i wybierzcie model, który będzie wam towarzyszył na każdym kroku. Pamiętajcie jednak o tym, że w kostiumie kąpielowym nie chodzi wyłącznie tylko o to, by podkreślał sylwetkę – ma on nam umożliwić przede wszystkim taki wypoczynek, o jakim od dawna marzymy!

Zobaczcie nową kolekcję kostiumów kąpielowych i kąpielówek męskich, dzięki którym będzie czuli się doskonale na plaży i na basenie!