TAK TO SIĘ ROBI, CZYLI CZEGO NIE WIEDZIAŁEŚ O BUTACH 4F

Jednym z najciekawszych elementów w procesie projektowania butów jest możliwość postrzegania całego projektu w szerszej perspektywie, czerpanie inspiracji i opinii z otaczającej rzeczywistości czy budowanie konkretnej wizji dla produktu. Nawet niedrogie i stosunkowo proste modele obuwia mogą kryć w sobie pewną niepowtarzalną historię, mieć swoje uzasadnienie oraz konkretne przeznaczenie. Ciekawym przykładem takiego podejścia są buty OBML300 Grit (ang. żwir) z najnowszej wiosenno-letniej kolekcji 4F.


Zaprojektowany dla wygody

OBML300 Grit to niedrogi but miejski osadzony na klasycznej, trampkowej podeszwie. Inspiracją do jego powstania była kultura deskorolkowa oraz betonowa, miejska dżungla – z charakterystycznymi dla niej surowymi, chropowatymi strukturami i stonowaną kolorystyką.

Model został zaprojektowany z uwzględnieniem opinii i sugestii osób, które cenią sobie wygodę i pełną swobodę użytkowania. Wsuwana, bezsznurówkowa konstrukcja pozwala na szybkie założenie i zdjęcie buta.


Od wizji do kreacji – jak powstaje projekt buta?

Etap 1.

Pierwszym etapem projektu jest połączenie wszystkich zebranych wcześniej założeń oraz inspiracji i przedstawienie ich w formie tzw. tablicy nastroju (ang. moodboard).

Plansza 1: moodboard (źródła zdjęć od góry: www.deviantart.com/zacax; www.tublr.com; www.picalls.com/skatepark/)


W momencie, gdy wiemy już co chcemy uzyskać, nadchodzi pora na ubranie konceptu w określoną formę i zaproponowanie konkretnych rozwiązań użytkowych. W tym momencie z pomocą przychodzą: czysta kartka, ołówek i markery. To właśnie one – pomimo wszechobecnych komputerów – są nieodłącznymi i ulubionymi narzędziami pracy każdego projektanta.

W zależności od potrzeby, szkiców obuwia może powstać pięć, pięćdziesiąt lub pięćset. Rozrysowywana jest nie tylko sylwetka i wygląd obuwia, ale także rozwiązania funkcjonalne i detale konstrukcji. Po przygotowaniu szkiców projekt koncepcyjny buta – a tym samym etap 1. projektowania – można uznać za zakończony.

OBML300 Grit buty 4f

Plansza 2: szkice ręczne


Szkice są najlepszym sposobem na szybkie i wydajne przedstawienie idei i pomysłu. Jednakże na potrzeby szerszej prezentacji wewnątrz firmy należy dodatkowo stworzyć realistyczne wizualizacje z wykorzystaniem programów graficznych.

Etap 2.

Dzięki profesjonalnym programom i obróbce komputerowej możliwe jest bardziej precyzyjne ukazanie kluczowych cech, materiałów, faktur, a także wariantów kolorystycznych, które chcemy zastosować w produkcji.

Plansza 3: wizualizacja komputerowa / wersje kolorystyczne


Jak zostało wspomniane wcześniej każdy typ i model obuwia niejednokrotnie kryje w sobie pewną, niepowtarzalną historię. Tak samo jest w przypadku butów 4F i samego modelu OBML300 Grit.

Na etapie jego projektowania bazowaliśmy na tzw. historii miejsca. Wielu inspiracji dostarczyła nam słynna kopalnia soli w Wieliczce. To właśnie tutaj znajduje się główna siedziba naszej firmy. Dlatego też projekt OBML300 Grit można uznać za subtelny ukłon w stronę historii i miejsca powstania marki 4F.

Zgodnie z tą wizją na gumowym pasku w centralnym miejscu na cholewce buta umieściliśmy geometryczne tłoczenie zainspirowane wzorem, który wytwarza sól na ziemi po wyschnięciu morza. Nadaje ono butom niepowtarzalny charakter.

Plansza 4: lokalne inspiracje (źródła zdjęć, od góry: www.slrobertson.com; www.4f.com.pl; www.miejscamalopolska.pl)

Etap 3.

W końcowej fazie projektu, całość przechodzi kilkumiesięczny etap prototypowania, testów i wreszcie produkcji. Po niespełna 12 miesiącach od powstania pierwszego szkicu buty prezentują się w taki sposób:

Plansza 5: finalny produkt (zdjęcia: www.4f.com.pl)


Za każdym projektem 4F stoi człowiek - projektant, który w oparciu o swoją pasję, wiedzę i umiejętności stara się stworzyć w pełni funkcjonalny i wysokiej jakości produkt, z którego wszyscy możemy korzystać.

Buty – to moja pasja.Kuba Blimel
Projektant obuwia męskiego 4FPrzeczytaj opinie o OBML300 w sklepie 4F.