Jak działa technologia reflective, inaczej zwana odblaskiem?

Specjalny proszek powstały ze szklanych drobinek (reflective powder) w kolorze białym bądź szarym łączony jest np. z farbą, która pokrywa dzianinę, bądź tkaninę. Tworzy się w ten sposób trwały, jednolity materiał, który można zastosować jako wstawki w odzieży, bądź traktować jako materiał bazowy na np. kurtkę. Farby odblaskowej można też użyć przy tworzeniu nadruków. Element odblaskowy, niczym szkło, w kontakcie z intensywną wiązką światła obija ją pod tym samym kątem lub w sposób rozproszony, przez co staje się bardziej widoczny. Efekt odbicia, jego intensywność zwiększa się, gdy panuje półmrok lub ciemność.


Technologia reflective ma szereg zastosowań. Oto kilka przykładów:

1. Grupy zawodowe - straż pożarna używa emblematów odblaskowych w swoich ubraniach specjalnych, aby być dobrze widocznymi podczas działań ratowniczych. Policja również w swoich mundurach służbowych posiada elementy reflective w postaci nadruków oraz lamówek. Warto też wspomnieć, że policja prowadzi szereg kampanii przypominających o konieczności noszenia przez pieszych odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym (obowiązek ten wszedł w życie w 2014 roku).

2. Podczas prac drogowych używa się pachołków czy specjalnych tablic z odblaskami, które służą do zabezpieczania ruchu pojazdów i pieszych. Ponadto osoby kierujące ruchem oraz wykonujące prace zobowiązani są do noszenia odzieży z odblaskami.

3. W odzieży i akcesoriach do biegania - podczas joggingu wieczorem i w nocy niejednokrotnie przebiega się przez ulicę lub wybiera pobocze drogi. Światło reflektorów nadjeżdżającego samochodu odbija się od elementów reflective, nawet w większej odległości, przez co kierowca ma czas na reakcję. Pieszy idący wspomnianym już poboczem drogi posiadający odblask np. na plecaku. Ta sama sytuacja co powyżej. Nawet niewielki element jest widoczny, zwraca uwagę nadjeżdżającego. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przeczytać możemy, że „Człowiek idący z odblaskiem, jest widoczny w światłach samochodu z odległości około 150 metrów. Bez tego elementu kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów.”Fot. 1. Żródło: https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/14072,Badz-widoczny-na-drodze-nos-odblaski.html

4.Uprawiając sporty zimowe na stoku, zwłaszcza wieczorem możemy zadbać o swoją widoczność wybierając kurtki narciarskie oraz akcesoria z elementami odblaskowymi (np. rękawiczki).

 

Z uwagi na rolę technologii reflective w codziennym życiu, projektanci 4F wprowadzają ją do swoich projektów. Poniżej przykłady produktów z kolekcji 4F z elementami odblasków, podzielone wg ich rodzaju.

 

Dzianina z wykończeniem reflective

Zastosowana jako część kurtki softshellowej daje bardzo dużą widoczność dla użytkownika, zwłaszcza po założeniu kaptura.

 

 

 

 Fot. 2. Kurtka softshell damski SFD103

 

 

Panele odblaskowe

Elementy wykonane w jakośći reflective powinny być elementem designu, pasować do całości produktu. Grafitowy kolor odblasków bardzo łatwo zestawić z innymi, od klasycznych jak biel i czerń po róże i turkusy.

 

Fot. 3. Czapka z daszkiem damska CAD200

 

Czapka do biegania. Ważne jest, aby miała elementy i z przodu i z tyłu produktu. Zwiększy to jej funkcjonalność.

 

 

 

 Fot. 4. Rękawiczki rowerowe unisex RRU200, plecak miejski PCU207

 

 

Lamówki / taśmy

Stanowią dyskretny element designu, lecz nie odejmuje im to funkcjonalności. Często występują jako dwie lub jedna pliska przy zamku kurtki, bądź jako wykończenie kieszeni czy wstawka między różnymi jakościami materiałów. Delikatna taśma reflective może pojawić się również w odzieży bardziej codziennej jak t-shirt - wszyta pod szew płaski, jak na przykładzie poniżej.

 

Fot. 5. Rękawiczka rowerowa UNISEX RRU201, t-shirt damski TSD217, czapka z daszkiem damska CAD201, szorty męskie SKMF203, bluza treningowa męska BLMF202

 

 

Nadruki

Nadruk reflective można wykonać na różnych powierzchniach i jakościach- dzianinach oraz tkaninach. Przygotowany wcześniej wzór z farby reflective jest umiejscawiany na materiale dzięki wysokiemu naciskowi oraz wysokiej temperaturze.

 

 

Fot. 6. Buty sportowe damskie OBDS202, bandanka BANU202, spodenki treningowe męskie SKMF123, plecak rowerowy PCR200

 


Metki / Naszywki

Pełnią podwójną funkcję - posiadają logo marki oraz są odblaskami. Ich mały rozmiar nie odejmuje im jakości oraz funkcjonalności.

 

 

 Fot. 7. Czapka damska z daszkiem CAD201, kurtka miejska damska KUD303, czapka z daszkiem męska CAM203

 

 

Nici

Nici reflective są nieco sztywniejsze niż standardowe, jednak idealnie da się je połączyć z przędzą w skarpecie lub czapce zimowej. Wdziane są w taki sposób aby odblask był dobrze widoczny. Szara przędza reflective wygląda jak srebrzysta nic, przez co bardzo dobrze komponuje się ze zwykłymi przędzami dodając im szlachetności.


 

Fot. 8. Skarpetki sportowe damskie SOD100

 


Autor:
Marta Świerk
Projektant 4F