Zasady treningu w deszczu – Jazda rowerem

Z pewnością zdarzyło się wam zauważyć przemokniętych biegaczy, którzy niezależnie od panujących warunków pogodowych wybrali się na lekką przebieżkę. Co jednak z jazdą na rowerze? Gdy pogoda nie dopisuje lepiej zostać w domu, czy spróbować swoich sił na dwukołowcu? Zobaczcie jak przygotować się do jazdy na rowerze w deszczu, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. W końcu udany trening nie musi mieć nic wspólnego z pogodą!

Zasady treningu w deszczu - jazda na rowerze

Nie jesteście przekonani do wyjścia z domu w niepogodę? Zachęcamy do przypomnienia sobie, dlaczego warto trenować w deszczu - nasze wnioski z pewnością was zaskoczą!


Jazda na rowerze w deszczu


Jak ubrać się na rower w deszczu?
Przygotowujecie się do jazdy na rowerze w czasie deszczu? Podobnie jak w czasie biegania, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary. W przypadku rowerzysty jest to tym bardziej konieczne, gdyż przejeżdżające samochody mogą najechać na kałużę, powodując niespodziewaną i nieprzyjemną kąpiel w brudnej wodzie. O ile mamy taką możliwość, na rower można wybrać czapkę z daszkiem wykonaną z materiałów nieprzemakalnych lub szybkoschnących. Same okulary powinny mieć jasne szkła – żółte, pomarańczowe lub jasno-szare, które ochronią oczy przed zacinającym deszczem.

Przeciwdeszczowa peleryna lub ponczo nie nadaje się do aktywnej jazdy na rowerze. O ile złapał nas deszcz i wracamy dwukołowcem od znajomych, nie ma nic złego w użyciu tego rodzaju odzieży ochronnej. Trening w deszczu na rowerze wymaga jednak założenia profesjonalnej odzieży sportowej, która zadba o nasze samopoczucie, komfort i zdrowie. Jako pierwszą warstwę najlepiej założyć koszulkę rowerową męską lub damską oraz spodenki rowerowe. Specjalne włókna będą pochłaniały pot, dbając jednocześnie o prawidłową ciepłotę ciała. Jako wierzchnią warstwę doradzamy wybrać softshell lub kurtkę funkcyjną, które ochronią przed deszczem i wilgocią. Jeśli na zewnątrz jest raczej chłodno, warto przemyśleć założenie dodatkowych spodni wielofunkcyjnych o właściwościach hydrofobowych czy wodoszczelnych kieszeniach.


Wybierając się na rower w deszczu nie należy zapominać o butach. O ile nie jeździmy na kolarce, do której mamy osobną parę, wysokiej jakości obuwie sportowe powinno w zupełności wystarczyć. Zwróćcie uwagę na podeszwę i bieżnik – im większe żłobienia, tym mniejsza szansa ślizgania się stóp po pedałach.


Planując dalszą trasę dobrym pomysłem jest zabranie plecaka rowerowego, rękawiczek oraz kasku, który nie jest obowiązkowy, ale podnosi bezpieczeństwo szczególnie w czasie deszczu. Jeśli decydujemy się na kask, nie będziemy oczywiście potrzebowali dodatkowego nakrycia głowy. Plecak na rower powinien być wykonany z lekkich materiałów, wygodny w użytkowaniu i wodoodporny lub wyposażony w dodatkową folię, którą można ochronić jego zawartość przed wilgocią. Rękawiczki najlepiej dopasować do temperatury na zewnątrz – w lecie w zupełności wystarczą modele bez palców.


Zasady jazdy na rowerze w deszczu


Jazda na rowerze w czasie deszczu wymaga jeszcze więcej przygotowań i rozwagi niż bieganie w niepogodę. W końcu w tym przypadku musimy uważać na sprzęt oraz innych uczestników ruchu:

1. Pamiętaj o zachowaniu wszystkich przepisów drogowych jeśli poruszasz się po jezdni. Weź pod uwagę dodatkowy przepis, który zezwala ci na jazdę po chodniku.


2. Jeśli nie chcesz, żeby brudna woda znalazła się na wszystkich elementach odzieży sportowej oraz na plecaku, zadbaj o odpowiednie błotniki – są one nieocenione w czasie opadów atmosferycznych.


3. Zabierając na rower elektronikę zadbaj o to, by była odpowiednio zabezpieczona.


4. Zaawansowany technicznie ubiór to podstawa – pamiętaj, że na rowerze zimno w połączeniu z przemoknięciem odzieży jest bardzo dotkliwie odczuwane.


5. Nie zapominaj o elementach odblaskowych, obowiązkowych światłach oraz innych niezbędnych elementach, które podnoszą twoją widoczność. Przypomnij sobie prawdy i mity odnośnie jazdy na rowerze, by dowiedzieć się, co jest niezbędne.


6. Jeśli chcesz podnieść przyczepność opon, możesz zmniejszyć ich ciśnienie o 10-15 % lub jak mówi stara szkoła nasmarować je przed wyjściem cytryną.


7. Poza kałużami uważaj na studzienki, żwir i piasek na zakrętach czy tory kolejowe, które w czasie deszczu stają się wyjątkowo śliskie.


8. Hamuj wcześniej niż na suchej nawierzchni i dostosuj prędkość jazdy do natężenia opadów atmosferycznych. Jeśli masz problemy z zatrzymaniem roweru, stosuj metodę pulsacyjną.


9. Woda może mieć negatywny wpływ na niektóre elementy pojazdu, dlatego po powrocie, gdy dwukołowiec zdąży już wyschnąć, zadbaj o jego odpowiednią konserwację.


10. Wymijaj kałuże, które mogą okazać się na tyle głębokie, że doprowadzą do upadku.


11. Jeśli zapowiada się mocna ulewa, burza czy huragan, odpuść sobie trening w deszczu. Najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo.


12. Po powrocie do domu zadbaj o wysuszenie ubioru zgodne z zaleceniami producenta. Pamiętaj o tym, by nie suszyć obuwia sportowego w suszarce ani przy grzejniku!


13. By zadbać o zdrowie, po powrocie do domu napij się gorącego napoju i weź ciepły prysznic.

Najważniejsze zasady treningu rowerowego w deszczu

Trenuj niezależnie od pogody

Pogoda nie powinna mieć większego znaczenia w czasie wyboru rodzaju treningu. Oczywiście jazda na rowerze w deszczu wymaga od nas dobrego przygotowania, założenia specjalistycznej odzieży i dużej motywacji, ale nie dajmy sobie wmówić, że lepiej zostać w domu! Wybierając się na przejażdżkę w mieście czy w bardziej surowych warunkach pamiętajmy o zachowaniu najważniejszych zasad. Pomimo tego, że my sami jesteśmy świetnie przygotowani, inni uczestnicy ruchu mogą nie być świadomi wszystkich czyhających zagrożeń.Gotowi na trening w deszczu? Zobaczcie najlepszą odzież sportową na rower, w której największe ulewy przestaną być przeszkodą!

Newsletter

Zapisz się do newslettera już teraz!

Będziemy Cię informować o promocjach, wyprzedażach i ofertach specjalnych. Chronimy Twoje dane - w każdej chwili możesz wypisać się z listy mailingowej.

Dołącz do nas

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2018 4F.com.pl

OTCF Spółka Akcyjna z siedzibą w Wieliczce, ul. Grottgera 30, 32-020 Wieliczka, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000555276, posiadająca nr NIP: 9451978451, nr REGON: 356630870, kapitał zakładowy w wysokości: 7.384.500,00 zł (opłacony w całości).