Współczesny kamuflaż

Kamuflaż towarzyszy nam od zarania dziejów. Wyroby z tym motywem miały zastosowanie już w czasach prehistorycznych, pomagały ochronić życie oraz ułatwiały polowania. W wojsku znalazły zastosowanie podczas wojny na początku XX wieku. Głównie materiał używany był do produkcji namiotów oraz mundurów dla żołnierzy. Wzór ten sprawdzał się także przy maskowaniu czołgów oraz artylerii przed wzrokiem wroga.

Przez wiele lat deseń ten ewoluował i przybierał różne formy od „liści winorośli” po motyw „skóry żaby” aż po wzór „tygrysich pasów”.


fot1-kamuflaz

 Fot. 1. Od lewej: Vietnamese Tiger Stripe Camouflage v.1 – 1958, German "Pea" Camouflage – 1944, USMC Mitchell "Wine Leaf" Camouflage – 1959. Źródło: http://www.vickipages.com/crypsis.html


Także w sztuce miał swoich zwolenników. W 1966 włoski artysta Alighiero Boetti oprawił w ramy płótno z wzorem kamuflażu nazywając go „Mimetico”. Następnie Andy Warhol stworzył w 1986 seriografie „kamuflaże”.


fot2-kamuflaz

Fot. 2. Od lewej: Mimetico 1966, tela mimetica 170 X 270 cm (źródło: http://www.archivioalighieroboetti.it/portfolio/mimetico/), Kamuflaże, 1986 r., serigrafia (źródło: http://www.interioteka.pl/index/blog/id/8/andy-warhol-wystawa-konteksty.html)


Natura kamuflażu jest taka, aby wtapiać się w otoczenie i pozostać prawie niewidocznym. Jednak motyw ten w modzie współczesnej ma odwrotne zastosowanie. Odchodzi od tradycyjnych wzorów oraz wojskowej zieleni. Kształty deseni są odświeżane poprzez abstrakcyjne interpretacje, efekty gradientów, rozproszone kształty geometryczne, obrysy czy też nakładanie różnych struktur. Kolory są często wyraziste, intensywne i świeże.

Moda na kamuflaż stale rośnie, projektanci odchodzą od klasycznych koszul i szerokich spodni stawiając na niebanalne połączenia, nowe formy, czy też motywy umieszczone tylko w dodatkach.

Ten nieprzemijający trend możemy zobaczyć w kolekcji 4F. Motyw kamuflażu zastosowano w kolekcji fitnessowej. Został zaprojektowany w dwóch wersjach kolorystycznych: czarno-białej oraz intensywnej, przyciągającej kolorem. Poza specjalistycznym strojem do ćwiczeń, kolekcja jest uzupełniona o akcesoria.


fot3-kamuflaz

Fot. 3. Od lewej: legginsy treningowe (SPDF205), biustonosz sportowy (STAD200), plecak damski (PCD204), bandana (BANU206) z najnowszej kolekcji 4F jesień-zima 2016.


ZOBACZ WSZYSTKIE PRODUKTY Z MOTYWEM KAMUFLAŻU >>>Autor: Agnieszka Stanek - Starszy Projektant Działu Damskiego 4F

Newsletter

Zapisz się do newslettera już teraz!

Będziemy Cię informować o promocjach, wyprzedażach i ofertach specjalnych. Chronimy Twoje dane - w każdej chwili możesz wypisać się z listy mailingowej.

Dołącz do nas

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2018 4F.com.pl

OTCF Spółka Akcyjna z siedzibą w Wieliczce, ul. Grottgera 30, 32-020 Wieliczka, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000555276, posiadająca nr NIP: 9451978451, nr REGON: 356630870, kapitał zakładowy w wysokości: 7.384.500,00 zł (opłacony w całości).