Kompendium 4f – Jak prać odzież i obuwie sportowe

Odzież i obuwie sportowe tylko wtedy spełnia swoje funkcje, jeśli wykorzystujemy je zgodnie z przeznaczeniem. Poza tym musimy pamiętać o prawidłowych zabiegach czyszczących i konserwujących, które są inne zarówno dla kurtek, bielizny, butów czy akcesoriów sportowych. Przygotowaliśmy dla was kompendium, które zawiera informacje na temat dbania o różne części sportowej garderoby, począwszy od obuwia, a skończywszy na polarach czy softshellach. Sprawdźcie swoją wiedzę na temat czyszczenia i konserwacji odzieży sportowej i przedłużcie jej żywotność nawet dwukrotnie!

Jak prać odzież i obuwie sportowe

Jak czyścić obuwie sportowe, miejskie, trekkingowe oraz klapki

Obuwie sportowe damskie lub męskie wykonane z materiałów czyścimy wieloetapowo. Najpierw usuwamy nadmiar brudu za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu – szczególnie zabrudzenia nagromadzone w rowkach w podeszwie. Następnie czyścimy powierzchnię materiału ciepłą wodą z dodatkiem detergentów do prania odzieży. Staramy się nie moczyć całych butów, by nie uszkodzić ich kształtu. Na końcu usuwamy detergent za pomocą wilgotnej ściereczki. Obuwie sportowe powinno wyschnąć w temperaturze pokojowej, z daleka od źródła ciepła.

Jeśli chcemy wyczyścić obuwie miejskie z ekologicznej skóry, powinniśmy przetrzeć jego powierzchnię zwilżoną ściereczką bez dodatku detergentów lub delikatnych środków czyszczących np. szarego mydła. Nie należy przecierać obuwia ze skóry suchą szmatką, gdyż mogą powstać na nim zarysowania.


UWAGA: Trudne zabrudzenia, np. plamy z tłuszczu, z napojów czy po jedzeniu należy usuwać natychmiast, by nie pozostawiły trwałych odbarwień na wierzchniej części obuwia niezależnie od materiału jego wykonania.


Buty trekkingowe damskie oraz męskie należy czyścić w podobny sposób jak obuwie sportowe, jednak w tym przypadku warto pomyśleć o użyciu preparatów impregnujących, by poprawić ich odporność na wodę.


Gumowe obuwie takie jak klapki męskie czy japonki wystarczy przemyć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Jeśli pojawią się na nim czarne ryski, możemy spróbować usunąć je za pomocą gumki do mazania.

Jak czyścić obuwie

Jak prać polary i bluzy

By zachować właściwości polaru czy bluz damskich należy zadbać o nie właściwie w procesie czyszczenia. Możemy je prać w pralce oraz ręcznie, zależnie od naszych preferencji. W czasie prania w pralce należy odwrócić odzież na lewą stronę i zapiąć wszystkie zamki. Zarówno bluzy jak i polary można prać z inną odzieżą, ale należy pamiętać o tym, że intensywny kolor może zafarbować pozostałe ubrania. Polary pierzemy w proszku do prania, ustawiając program prania na syntetyki. W innym przypadku należy ustawić temperaturę prania na 30o C. Przed rozpoczęciem zabiegów, sprawdźmy zawsze przepis prania podany na metce.

Po skończeniu zabiegów czyszczących powinniśmy wysuszyć polar czy bluzę w stanie rozwieszonym z daleka od źródeł ciepła. Możemy również skorzystać z suszarki automatycznej ustawionej na niskie obroty.

Jak prać polary, bluzy

Jak czyścić i impregnować odzież z membraną – kurtki softshelle, funkcyjne oraz odzież narciarska

Odzież specjalistyczną z membraną możemy prać ręcznie lub w pralce bez wirowania – oczywiście z uwzględnieniem zaleceń znajdujących się na metce produktu. Przede wszystkim przed praniem sprawdźmy kieszenie i pozapinajmy wszystkie zamki i napy. Najbrudniejsze miejsca na kurtce narciarskiej męskiej czy softshellu warto wcześniej zaprać np. w szarym mydle. Pranie kurtek z membraną nie powoduje utraty ich właściwości – wręcz przeciwnie. Nadmiar brudu i kurzu zatyka mikropory membrany, osłabiając tym samym jej ochronne i oddychające właściwości.

Odzież z membraną należy prać w specjalistycznych środkach – w płynie do prania lub w płynie do impregnacji odzieży. Nie wolno stosować żadnych płynów zmiękczających. Po procesie prania warto użyć środków impregnujących w spray’u, które poprawiają właściwości odzieży. Odzież suszymy w stanie rozwieszonym z daleka od źródeł ciepła.


Ubrań sportowych nie wolno prasować, czyścić chemicznie, wybielać ani namaczać przed praniem. Szczegółowe informacje dotyczące prania odzieży z membraną wymienionymi wyżej środkami możecie znaleźć we wcześniejszej poradzie.

Jak czyścić odzież z membraną

Jak prać kurtki zimowe – kurtki puchowe oraz inne

Kurtki miejskie czy kurtki puchowe najlepiej prać osobno, stosując się do zaleceń z metki. Jeśli będziemy przestrzegali zasad użytkowania, mogą nam one posłużyć nawet 2 razy dłużej. Kurtki zimowe najlepiej prać w pralce bez dodatku płynów zmiękczających. Odradzamy również stosowanie impregnatów.

Czyszczenie kurtki puchowej nie jest wbrew pozorom trudne – wystarczy ustawić pranie na 30o C, użyć niewielkiej ilości proszku do prania lub płynu do prania i dodać do bębna 2-3 piłeczki do tenisa ziemnego. Dzięki nim unikniemy zbijania się puchu. Zarówno kurtkę puchową jak i bawełnianą suszymy w stanie rozwieszonym, najlepiej w przewiewnym miejscu. Model ocieplony puchem należy co jakiś czas obracać i lekko roztrzepywać.


Więcej informacji o praniu kurtki puchowej znajdziecie we wcześniejszej poradzie.

Jak prać kurtki zimowe

Jak prać bieliznę termoaktywną, funkcyjną

Bielizna termoaktywna damska oraz bielizna funkcyjna męska nie sprawiają większych problemów w czasie prania. Należy o nie dbać regularnie, gdyż są pierwszą warstwą odzieży mającą kontakt ze skórą. By zapewnić im jak najdłuższą funkcjonalność, warto prać je w proszku do prania dla dzieci, w szarym mydle, w płatkach mydlanych lub w specjalistycznych preparatach do prania bielizny termoaktywnej. Nie stosujemy środków zmiękczających.

Najbezpieczniejszą temperaturą prania ręcznego oraz w pralce jest zawsze 30o C. Wirowanie powinno być ustawione na niskie obroty, które nie wpłyną negatywnie na odzież. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, odzież termoaktywną suszymy z daleka od źródeł ciepła.

Jak prać bieliznę

Jak prać kostiumy kąpielowe

Kąpielówki męskie czy kostiumy kąpielowe należy zawsze płukać po wyjściu z wody, by usunąć z nich chlor, piasek lub środki do opalania, które mogą negatywnie wpływać na materiał. Kostiumy kąpielowe pierzemy zgodnie z zaleceniami na metce – najlepiej w niskiej temperaturze w delikatnych środkach piorących. Jeśli czyścimy strój kąpielowy wraz z inną odzieżą, najbezpieczniej jest używać specjalnych kul do prania bielizny, które ochronią ją przed zniszczeniem.

Jak prać kąpielówki, kostiumy

Jak prać akcesoria sportowe – czapki, szale, rękawiczki i skarpety sportowe

Akcesoria sportowe należy prać zgodnie z zalecanymi wynikającymi z zastosowanych technologii i materiału. Rękawiczki czy skarpety sportowe bez obecności membrany możemy prać w taki sam sposób jak pozostałą odzież sportową – w temperaturze 30o C oraz na niskich obrotach wirowania, bez dodatku płynów zmiękczających. Czapki z membraną powinniśmy czyścić w taki sam sposób, jak kurtki oraz pozostałą odzież z użyciem tej technologii.

Jak prać plecak miejski, torbę sportową

Plecak miejskirowerowy oraz torbę sportową najlepiej prać ręcznie z użyciem delikatnych środków piorących. W zależności od rozmiaru plecaka czy torby, możemy czyścić zabrudzenia za pomocą ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie z mydłem lub całkowicie zamoczyć plecak. Warto zwrócić szczególną uwagę na pas biodrowy oraz poduszki na plecach. Do prania plecaków możemy również użyć specjalistycznych środków piorących, które przyspieszą nasze zabiegi.

Po czyszczeniu musimy dobrze wypłukać plecak lub torbę oraz wysuszyć je w stanie rozwieszonym z daleka od źródeł ciepła. Jeśli zależy nam na tym, by ich powierzchnia była bardziej odporna na wodę oraz zabrudzenia, możemy użyć dedykowanych środków impregnujących.


UWAGA: Przed czyszczeniem należy opróżnić kieszenie i dobrze wytrzepać plecak.

Jak prać plecak

Wielkie pranie odzieży sportowej

Odzież sportową, obuwie i akcesoria należy prać i konserwować zależnie od tego, jak często ją użytkujemy i jaki jest jej stopień zabrudzenia. Zawsze pamiętajmy jednak o stosowaniu się do przepisu prania podanego na metce. Tylko dzięki niemu unikniemy zniszczenia odzieży i zadbamy o jej długą żywotność.


Wszystko już wyprane i wyczyszczone? Zobaczcie nową ofertę odzieży damskiej oraz męskiej, którą założycie do swoich ulubionych aktywności sportowych!

Newsletter

Zapisz się do newslettera już teraz!

Będziemy Cię informować o promocjach, wyprzedażach i ofertach specjalnych. Chronimy Twoje dane - w każdej chwili możesz wypisać się z listy mailingowej.

Dołącz do nas

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2018 4F.com.pl

OTCF Spółka Akcyjna z siedzibą w Wieliczce, ul. Grottgera 30, 32-020 Wieliczka, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000555276, posiadająca nr NIP: 9451978451, nr REGON: 356630870, kapitał zakładowy w wysokości: 7.384.500,00 zł (opłacony w całości).