Jak ubrać dziecko na jesienne treningi

Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego już teraz warto przygotować dziecko do aktywnego czasu, które spędzi poza domem. Trening na świeżym powietrzu jest wspaniałym pomysłem, jednak należy wiedzieć, jak dobrać odzież, by nie złapać przeziębienia. Czy dziecko powinno być ubrane tak samo jak my, czy cieplej od nas? Jaki typ ubrań będzie najlepszą ochroną przed chłodem i przepoceniem? Czy istnieją sposoby na zachęcenie dzieci do sportu, jeśli spędzają codziennie długie godziny przed komputerem?

Jak ubrać dziecko na jesienny trening

Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny

Nasze dzieci niezależnie od tego, czy skończyły niedawno 5 lat czy są już nastolatkami, powinny zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu. Szkoły oferują zazwyczaj możliwość uczęszczania na zajęcia z piłki nożnej, biegania, koszykówki czy jazdy rowerem, jednak przygotowanie dziecka do zajęć leży w kwestii rodziców. Nie zawsze możemy przypilnować naszą latorośl, aby była odpowiednio ubrana, ale możemy uczyć ją od najmłodszych lat tego, że odpowiedni ubiór sportowy to nie tylko komfort i wygoda, ale pewność, że nie wróci zaziębione i z wysoką gorączką.

Zalety treningu na świeżym powietrzu
Jesienny trening może być jednak zdradliwy z powodu zmienności pogody, opadów lub silnych podmuchów wiatru, które wyziębiają organizm. Wbrew pozorom nie warto zabraniać dziecku ruchu nawet wtedy, gdy pada deszcz - przy odpowiednim ubraniu sportowym jest to sposób na kształtowanie jego odporności.

Trening na powietrzu to również lepsze dotlenienie organizmu i szybsze spalanie kalorii – dlatego jeśli nasze dziecko cierpi na nadwagę lub chcemy po prostu zadbać o jego zdrową sylwetkę, możemy proponować mu zajęcia poza domem lub salą sportową. Przy okazji będzie miało możliwość kontaktu z naturą i skorzysta z dobroczynnego działania słońca, które dostarczy mu cenną witaminę D.

Odpowiednia odzież na jesienny trening

Wybierając odpowiednie ubrania dla dziecka, starajmy się nie oszczędzać – w końcu to od nich zależy jego komfort i zdrowie. Jesień jest często nazywana zdradliwą porą roku, gdyż w jednym chwili temperatury mogą sięgać nawet 15 stopni C, by po chwili spaść do zaledwie 5 stopni C. Dlatego odzież bez odpowiednich właściwości technicznych nie spełni swojego zadania w ochronie przed chłodem i wiatrem.

Dziecko powinno ubierać się tak, by nie było mu ani za ciepło ani za zimno. Niestety im jest młodsze, tym trudniej o jego samodzielną decyzję. Maluch może się nawet bać wypowiedzieć własne zdanie, gdyż jest przyzwyczajony do tego, że rodzic wie najlepiej. Ze starszakiem nie będziemy mieć już problemów – jednak pomimo jasnej informacji od dziecka na temat ubioru, starajmy się ją zweryfikować. W końcu każdy rodzic doskonale wie, że niekiedy trudno oczekiwać racjonalnych decyzji od swojej pociechy.

Jak ubierać dziecko na jesienny trening
W ubieraniu dzieci na jesienne treningi warto stosować zasadę cebulki. Mały sportowiec jest zazwyczaj bardziej energiczny od dorosłych, dlatego często wystarczy mu o jedną warstwę mniej. Zbyt ciepło ubrany będzie się pocić i męczyć, co może skutkować zniechęceniem do dalszej aktywności.

Nawet jeśli w porze letniej dziecko biegało czy grało w piłkę w bawełnianym t-shircie, w jesieni taki ubiór może doprowadzić do przeziębienia. Bawełna ma to do siebie, że pomimo właściwości higroskopijnych powodujących wchłanianie potu, nie oddaje go, stwarzając podłoże do zaziębienia organizmu.

Jako pierwszą warstwę odzieży powinniśmy ubrać dziecku bieliznę termoaktywną
, która dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii szybko odprowadza pot, zapewniając jednocześnie odpowiednią termoregulację ciała. Kolejna warstwa zależy od panujących temperatur – jeśli jest bardzo zimno możemy wybrać dla dziecka dziewczęcą lub chłopięcą bluzę lub postawić od razu na softshell lub kurtkę dziecięcą.

Softshell dziecięcy
stanowi świetną ochronę przed niską temperaturą i wiatrem, dlatego jest idealnym wyborem na chłodniejsze dni. Jeśli mały sportowiec preferuje bardziej miejski styl, można wybrać dla niego kurtkę dziecięcą, która sprawdzi się zarówno w czasie aktywności jak i na co dzień – warto jednak sprawdzić wszystkie jej właściwości, by dobrać model odpowiedni na porę jesienną.

Stylizacja dla dziewczynki i chłopca
O tym, czym jest softshell można przeczytać  TUTAJ.

Pamiętajmy o tym, że tylko dobrze dopasowane ubrania zapewniają ciepło i ochronę przed nieprzyjemnym wiatrem
– dlatego nie warto kupować ubrań na zapas, tylko wyposażyć malucha w zestaw niezbędnej odzieży na dany okres.

Poza odpowiednio dobraną górą należy pamiętać o oddychających spodniach i odpowiednich butach sportowych
. Najlepiej dobierać je do danej aktywności, gdyż inny zestaw ubrań założy do gry w piłkę, a inny na rower. W porze jesiennej koniecznością jest założenie czapki, komina oraz rękawiczek, które chronią przed niskimi temperaturami. Warto wybierać odzież posiadającą specjalne właściwości termiczne, które zapobiegają przepoceniu. Zamiast komina można wybrać również szal, jednak nadaje się on bardziej na co dzień niż do uprawiania sportów.

Przypominamy jak wybrać CZAPKĘ oraz RĘKAWICZKI.

Sport na świeżym powietrzu

Aktywność na świeżym powietrzu jest często niedoceniana ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, jednak wbrew pozorom przynosi więcej pozytywnych skutków niż ćwiczenie w zamkniętej sali. Jeśli sami kochacie sport, postarajcie się zaszczepić tą miłość również w swoich dzieciach i odciągnąć je od komputera. Pamiętajcie jednak o odpowiednim ubiorze na jesienne treningi, by dziecko wracało z nich uśmiechnięte, zdrowe i gotowe do podjęcia kolejnych wyzwań.

Zobacz cała kolekcję odzieży dziecięcej, która zapewni zdrowy ruch Twojego dziecka.

Newsletter

Zapisz się do newslettera już teraz!

Będziemy Cię informować o promocjach, wyprzedażach i ofertach specjalnych. Chronimy Twoje dane - w każdej chwili możesz wypisać się z listy mailingowej.

Dołącz do nas

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2018 4F.com.pl

OTCF Spółka Akcyjna z siedzibą w Wieliczce, ul. Grottgera 30, 32-020 Wieliczka, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000555276, posiadająca nr NIP: 9451978451, nr REGON: 356630870, kapitał zakładowy w wysokości: 7.384.500,00 zł (opłacony w całości).