Back to school, czyli witaj szkoło!

Jak wybrać plecak do szkoły? Jak dobrać strój na WF? Czy wreszcie jakie buty dla dziecka do szkoły? Odpowiedzi na te pytania wydają się banalne, dopóki nie chodzi... o nasze dziecko. Wtedy okazuje się, że przy kompletowaniu wyprawki do szkoły jest sporo problemów, bo trzeba połączyć funkcjonalność, wysoką jakość oraz najczęściej kluczowe kryterium, czyli gust naszej pociechy. A że kończy się sierpień,więc za chwilę maluchy i młodzież ruszają do szkoły, przygotowaliśmy poradnik, który powinien ułatwić sprawę.

Jak wybrać plecak do szkoły?

Zanim zaczniemy wybierać konkretny model, warto się zastanowić nad tym, jakie funkcje musi spełniać plecak. Czy lepsza będzie torba do szkoły, plecak czy jednak plecak z usztywnieniem? Warto pamiętać, że inne wymagania musi spełniać plecak do szkoły dla chłopca, dziewczynki, jeszcze inne dla pierwszoklasisty, a inne dla starszego dziecka. Kluczowa informacja jest taka, że waga całego pełnego plecaka lub torby do szkoły nie może przekraczać 10, maksymalnie 15 procent wagi dziecka.  Przy czym przy młodszych dzieciach granica ta powinna być bliższa 10 procentom. To bardzo ważne, ponieważ ciężki plecak do szkoły może powodować nasilenie bólu pleców, zmniejszać pojemność płuc, sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Statystyczny siedmioletni chłopiec waży 24 kg, więc optymalna waga plecaka do szkoły nie powinna przekraczać 2,4 kg. Tu oczywiście dochodzi kwestia wymagań szkoły, a te bywają bardzo różne. Są takie, do których uczniowie prawie nic nie noszą (szczególnie w najmłodszych klasach), ale i takie, do których zabierają pół biblioteki.

Dobre rozwiązanie to plecaki z usztywnioną tylną ścianką, która przylega do pleców. W środku powinno być kilka przegródek, a najlepsze szelki są szerokie i długie na tyle, że łatwo założyć i zdjąć plecak do szkoły. Ważny jest też rozmiar. Szerokość plecaka nie może przekraczać szerokości barków, a jeśli chodzi o długość, to według wytycznych, nie powinien wystawać niżej niż około ośmiu centymetrów poniżej linii talii.

Jakiś czas temu modne stały się torby z kółkami. W pierwszej chwili wydaje się to dobrym pomysłem, ale ortopedzi mają podzielone zdania. Wszystko dlatego, że dzieci ciągną taki plecak jedną ręką, a to zaburza symetrię. Do tego dochodzi wyższa waga, co ma znaczenie, bo uczniowie pokonają dużo schodów, a tam kółka nie pomagają.

Na rozpoczęcie roku szkolnego przygotowaliśmy do wyboru całą gamę plecaków i toreb dla dziewczynek i chłopców

BTS

Jakie buty do szkoły?

Jeśli myślicie, że wybór plecaka jest największą trudnością przy okazji kompletowania wyprawki do szkoły, to... wcale nie koniecznie. Równie ważny jest wybór odpowiednich butów do szkoły. Dzieci spędzają w szkole mnóstwo czasu. Chodzą, biegają, ćwiczą i narażają stawy na mnóstwo niebezpieczeństw. To właśnie dlatego obuwie do szkoły musi być wybrane odpowiedzialnie. Buty dla dziecka do szkoły muszą spełniać szereg warunków. Dziecko nie zawsze zwróci uwagę na niedogodności, szczególnie podczas mierzenia, a sprzedawca czasem przekonuje, że wystarczy grubsza skarpetka, która zlikwiduje wszelkie problemy. Nie jest to prawda, a źle dopasowane obuwie do szkoły, może zwiększyć ryzyko kontuzji i wypadków. Warto więc zainwestować w buty do szkoły, które nawet po kilku miesiącach będą dobrze dopasowane do stopy.

W naszej ofercie jest spory wybór odpowiedniego obuwia, które świetnie sprawdzi się w szkole.

Trzeba przy tym pamiętać o kilku sprawach. Nie każde dziecko potrafi odpowiednio zawiązać sznurówki, a później wielu z maluchów nie za bardzo zwraca uwagę na to, co plącze im się pod stopami. Warto więc pomyśleć o butach na rzepy. Jeśli jednak bardziej zależy nam na sznurowadłach, warto kupić buty z takimi, które są naprawdę dobrej jakości i nie rozwiązują się samoczynnie. Co najmniej równie ważną kwestią jest jakość materiałów. najtańsze obuwie do szkoły jest zazwyczaj wykonane z kiepskiej jakości materiałów, a to z kolei uniemożliwia stopom oddychanie, co naraża je na pocenie, puchnięcie oraz otarcia. Tu nie warto oszczędzać, a lepiej zainwestować w sprzęt dobrej jakości.

Pisaliśmy kiedyś o tym w jednym z poradników, który znajdziecie tutaj:
Buty sportowe do szkoły

A skoro dobre buty do szkoły, to potrzebny jest też odpowiedni worek. O tym też pomyśleliśmy i przygotowaliśmy worki do szkoły, które powinny trafić w każdy gust. 
Wybierz worek dla swojego dziecka 4F.

BTS Buty

Jak wybrać strój na WF do szkoły?

Jeszcze kilka lat temu na lekcjach WF uczniowie wyglądali niemal tak samo. Biała koszulka, krótkie lub długie ciemne spodenki i tenisówki. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej z wielu powodów. Coraz młodsze dzieci chcą wyglądać modnie, do tego postęp w dziedzinie odpowiednich materiałów i wzornictwa jest bardzo szybki. To wszystko daje możliwości wyboru stroju na WF, który będzie ładny, praktyczny i funkcjonalny. Nie można wyjąć pierwszego lepszego t-shirtu z szafy, bo niekoniecznie się sprawdzi. Warto zadbać o strój z odpowiedniego materiału. Podstawowa kwestia to odpowiednia przepuszczalność powietrza i rozmiar, który nie będzie dziecku krępował ruchów. Jeśli zgadza się na to nauczyciel, dziecko może wybrać sobie dzisiaj koszulkę z ulubionym nadrukiem.

Osobna kwestia to wybór spodni i spodenek. Tu podstawowe zasady są dwie: wygoda i jakość. Ani krótkie ani długie spodenki, podobnie zresztą jak getry, nie mogą krępować ruchów. Jeśli chodzi o wzornictwo, warto pozwolić podjąć decyzję dziecku. W stroju, który będzie mu się podobał, chętnie weźmie udział w zajęciach, a o to przede wszystkim chodzi. Wybór spodenek i legginsów na WF jest ogromny, sprawdź legginsy dla dziewczynek i kolekcję spodenek dla chłopców.