Softshell - co to takiego?

Softshell to grupa nowoczesnych tkanin stosowanych do szycia odzieży sportowej, outdoorowej, turystycznej i wspinaczkowej.


Softshell dawniej

Nazwa "softshell" (ang. soft – miękki, delikatny) została stworzona jako alternatywa dla określenia "hardshell" (ang. hard - mocny, twardy), czyli koncepcji ubioru składającego się z 3 warstw:
- bielizny termoaktywnej,
- warstwy ocieplającej (np. polaru),
- kurtki zewnętrznej z membraną.
Softshell miał być tym rodzajem tkaniny, która byłaby w stanie jednocześnie zapewnić wszystkie ww. właściwości. Pierwotna idea softshella zakładała, że będzie to materiał bez membranowy, cechujący się wysoką odpornością na wiatr, doskonałą oddychalnością oraz przyzwoitą izolacją termiczną. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło...


Softshell dziś

Wskutek zmieniających się wymagań i potrzeb klientów oraz wraz z pojawianiem się coraz to nowszych technologii producenci zaczęli nazywać softshellem także materiały posiadające membranę, co zatarło pierwotną, wyżej opisaną ideę. Dziś softshellem możemy nazwać bardzo praktyczną, oddychającą i wiatroodporną tkaninę, która stanowi alternatywę dla tradycyjnych trzech warstw (hard shell) odzieży outdoorowej: bielizny termicznej, kurtki z membraną oraz polara bądź swetra. Ubrania typu softshell dopasowane są do większości warunków klimatycznych. Bardzo dobrze sprawdzą się w okresie wiosennym, jesiennym oraz – przy odpowiednim dociepleniu – również w okresie zimowym. Znajdą one zastosowanie podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności sportowych, np. nordic walking, jogging, trekking czy kolarstwo.


Jak skonstruowany jest materiał typu softshell?

Materiał softshell składa się z 3 warstw: 
1. zewnętrznego poliestru,
2. membrany,
3. wewnętrznego, krótko strzyżonego polaru (fleecu) lub dzianiny, zapewniającej komfort termiczny oraz zapobiegającej wyziębieniu organizmu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu materiał stał się całkowicie wiatroodporny (nieprzewiewny), oddychający oraz w pewnej mierze wodoodporny (chroni go przez pewien czas warstwa impregnacji – DWR, dzięki której materiał nie chłonie wody, brudu i zanieczyszczeń.


Jak należy nosić softshell?

Pod softshell należy zakładać tylko bieliznę termoaktywną (szybkoschnącą, polarową/drapaną lub bezszwową), koszulkę termiczną bądź zwykły T-shirt – niczego więcej nie potrzebujemy. Należy jednak pamiętać, że ten typ odzieży nie jest odpowiedni jako samodzielna zewnętrzna warstwa odzieży w okresie zimowym. Wtedy pod softshella zawsze trzeba założyć dodatkową warstwę docieplającą (grubą bieliznę termiczną, polar bądź sweter).


Na co zwrócić uwagę?

Przy dokonywaniu zakupu odpowiedniej dla siebie kurtki softshellowej warto zwrócić uwagę na następujące kryteria:
1. rodzaj zastosowanej membrany – ma wpływ na parametry dot. oddychalności.
2. krój – kurtka powinna być dobrze dopasowana. Nie powinna być za szeroka ani za ciasna. Bez problemu powinieneś włożyć pod spód dodatkową warstwę docieplającą. Zwróć uwagę na jej elastyczność i rozciągliwość.
3. kieszenie oraz systemy regulacji – dodatkowe elementy, wpływające na funkcjonalność i dopasowanie danego modelu.
4. oddychalność - mierzymy ją w gramach na metr kwadratowy w przeliczeniu na 24 h – czyli ile pary wodnej jest w stanie przepuścić materiał w przeliczeniu na 1m2 w ciągu doby. 
5. grubość tkaniny – cienkie softshelle tzw. Ultralight, przewidziane są na wyższe temperatury, natomiast grubsze na chłodne wiosenne i jesienne pory.

Odzieży typu softshell używamy najczęściej podczas outdoorowej aktywności sportowej. Przydaje się zwłaszcza przy zmiennych warunkach pogodowych, które panują w górach – podczas wycieczek czy wspinaczki górskiej. Jest ona również niezastąpiona podczas codziennego użytkowania, zwłaszcza podczas zachmurzonego nieba. Odzież należy wybierać w zależności od naszych potrzeb.


Poszukujesz softshella dla siebie?

>> ZOBACZ PROPOZYCJE 4F DLA MĘŻCZYZN << 
>> ZOBACZ PROPOZYCJE 4F DLA KOBIET << 
>> ODZIEŻ ROWEROWA - SPRAWDŹ W SKLEPIE INTERNETOWYM 4F <<

Co to takiego softshell?