Prawdy i mity na temat odzieży kolarskiej, które musisz poznać

Czy spodenki rowerowe powinniśmy zakładać na nagie ciało? Czy dzięki odzieży termoaktywnej nie będziemy się już pocili? Czy rękawiczki rowerowe i okulary to zbędne gadżety, z których możemy spokojnie zrezygnować? Poznajcie największe mity na temat odzieży kolarskiej, które nie tylko was zaskoczą, ale zmienią wasze podejście do sposobu ubierania się na rower!

MIT NR 1 – Koszulki ze sztucznych włókien nie oddychają

Jest to prawdopodobnie największy mit związany z wszelką odzieżą sportową. Wszyscy wmawiają nam, że sztuczne nie oddycha, a jest tak naprawdę na odwrót! Dlaczego?  Koszulki kolarskie i inna odzież funkcyjna odprowadza wilgoć na zewnątrz, a materiały naturalne np. bawełna, wchłania ją do siebie. Oddychalność jest często mylona z sorpcją, która tak naprawdę oznacza coś zupełnie odwrotnego. O ile koszulki bawełniane są świetne na co dzień, tak w przypadku jazdy na rowerze oraz innych aktywności będą one nietrafionym pomysłem.

MIT NR 2 – Odzież odblaskowa zapewnia 100% bezpieczeństwa na drodze

Jak wszyscy wiemy, odzież odblaskowa powinna być zakładana na rower, do biegania oraz do każdej aktywności fizycznej na zewnątrz, szczególnie jeśli odbywa się np. wśród ruchu innych pojazdów. Odzież odblaskowa nie jest jednak 100% zabezpieczeniem przed wypadkiem czy kolizją – ma tylko poprawiać naszą widoczność. Dlatego jeśli chcecie zmniejszyć swoje szanse nieprzyjemnego zdarzenia na drodze, noście nie tylko odblaskowe elementy, ale również kask rowerowy i przede wszystkim uważajcie! Przestrzeganie przepisów i ostrożna jazda to klucz do waszego bezpieczeństwa.

MIT NR 3 – Rękawiczki rowerowe jedynie poprawiają komfort w czasie jazdy i można z nich zrezygnować

Wbrew pozorom rękawiczki rowerowe nie służą jedynie do wygodniejszego trzymania kierownicy w czasie jazdy. Ich głównym zadaniem jest ochrona twoich dłoni w czasie upadku z roweru! To dzięki nim nie zedrzesz skóry w najgorszym ze scenariuszy i będziesz mógł o wiele lepiej kontrolować rower w czasie hamowania, szczególnie tego awaryjnego. Co ciekawe, rękawiczki rowerowe chronią również przed oparzeniami słonecznymi, dlatego warto je mieć zawsze na dłoniach.

MIT NR 4 – Wkładki rowerowe w spodenkach kolarskich mają wiele zastosowań

Ten mit kolarski jest często traktowany jako żart, ale mówi się, że profesjonalni kolarze nie muszą zatrzymywać się w czasie wyścigu na skorzystanie z toalety, gdyż noszą specjalne pampersy. Pampersami nazywa się potocznie wygodne spodenki rowerowe z wkładką, która nie służy do takich czynności, a jedynie ma ograniczać ucisk siodełka i zwiększać wygodę w czasie jazdy!

MIT NR 5 – Na krótką trasę rowerową nie musisz zakładać specjalnej odzieży

Czy wybierając się na krótki jogging zakładasz pierwszą lepszą koszulkę bawełnianą i dresy damskie lub dresy męskie? Czy dadzą ci gwarancję 100% komfortu? Z pewnością nie! Podobnie wygląda sprawa w przypadku jazdy na rowerze. Niezależnie od tego, czy planujesz całodniową wyprawę na szosie czy zaledwie 1-2 godzinną przejażdżkę, profesjonalna odzież sportowa zapewni ci niebywały komfort. W końcu jest ona projektowana do takich zastosowań i nie warto wierzyć w to, że krótki dystans „zwalnia” z obowiązku zadbania o swoją wygodę i zdrowie. Przepocona bawełniana koszulka w połączeniu z porywistymi podmuchani wiatru może szybko doprowadzić do przeziębienia. Co powoduje brak kasku, rękawiczek i innych elementów nie musimy chyba nikomu przypominać.

Istnieje jednak jeden wyjątek od reguły – doskonały komfort zapewniają nie tylko ubrania dedykowane na rower. Jeśli jeździmy raczej okazjonalnie, nic się nie stanie, jeśli założymy koszulkę termoaktywną męską lub damską, którą nosimy zazwyczaj do biegania lub inny rodzaj funkcyjnej odzieży.

MIT NR 6 – Rowerzyści nie potrzebują specjalnych okularów

Okulary rowerowe to nie modny gadżet, ale obowiązkowe wyposażenie, dzięki któremu będziemy mieli o wiele lepszą kontrolę na drodze. Wysokiej jakości produkty przede wszystkich chronią wzrok przed słońcem czy nawet zwiększają widoczność w czasie deszczu. Okulary zabezpieczają oczy nawet przed uszkodzeniami mechanicznymi! W końcu piach lecący spod kół, drobne kamyki lub choćby owady mogą doprowadzić do nieszczęścia. Sam pęd roweru niejednokrotnie powoduje również łzawienie oczu i zmniejsza widoczność – rozwiązaniem będą właśnie profesjonalne okulary rowerowe.

MIT NR 7 – Odzież docieplająca musi być ciężka

Jeżdżąc na rowerze w chłodnej porze, musimy założyć warstwę docieplającą. Tak naprawdę odzież termiczna może być potrzebna nawet w lecie, gdy nadejdą deszczowe, chłodne dni. Pamiętajmy o tym, że przede wszystkim za ciepło nie odpowiada ciężkość odzieży, a jej parametry! Sprawdzajcie informacje podane w cechach produktu, a będziecie wiedzieli jaki poziom ciepłoty zapewnia i na tej podstawie dokładnie określicie ilość potrzebnych warstw. Czasami wystarczy w zupełności kurtka męska lub damska, a niekiedy niezbędne będzie założenie pod nią np. polara męskiego bądź damskiego.

MIT NR 8 – W ubraniach termoaktywnych (również rowerowych) nie będziemy się pocić

Wytwarzanie potu to zupełnie naturalna cecha ludzkiego organizmu! Służy nam on do chłodzenia się, które następuje nawet 20 razy szybciej niż w suchych warunkach. Ubrania termoaktywne na rower i do innych aktywności fizycznych mają odprowadzać pot z powierzchni skóry, nie zatrzymywać jego wydzielanie się. Wilgoć jest po prostu odprowadzana do zewnętrznej warstwy materiału i dlatego nasza skóra pozostaje dłużej sucha, przez co czujemy się bardziej komfortowo.

MIT NR 9 – Kolarze powinni nosić czarne spodenki rowerowe

O tym micie pisaliśmy już wcześniej w Faktach i mitach na temat kolarstwa, ale chcemy o nim pokrótce wspomnieć, ponieważ dotyczy odzieży rowerowej. Widujecie często profesjonalnych rowerzystów w czarnych spodenkach? My też! Nie jest to jednak żaden obowiązek, a jedynie moda i praktyczność – kolor czarny po prostu świetnie kryje męskie wdzięki!

MIT NR 10 – Pod spodenki rowerowe zakładamy zawsze bieliznę

Spodenki rowerowe powinniśmy zakładać na nagie ciało, gdyż noszenie bielizny może doprowadzić do bolesnych otarć czy podrażnień! Ten rodzaj odzieży na rower jest specjalnie przystosowany do kontaktu z okolicami intymnymi i dodatkowo idealnie profilowany, by dobrze przylegać do ciała, dbając o najwyższy komfort w czasie jazdy. Oczywiście są dwa główne wyjątki od tej zasady – spodenki, które nie posiadają wkładki zwiększającej higienę oraz specjalna bielizna laserowo cięta przeznaczona do uprawiania intensywnych aktywności fizycznych, która w żaden sposób nie uszkodzi naszej skóry.

MIT NR 11 – Za wygodę jazdy odpowiada wyłącznie siodełko

Wielu początkujących kolarzy obarcza winą za brak wygody w czasie jazdy siodełko, które powinno być w ich odczuciu wyjątkowo miękkie. Oczywiście za każdym razem musimy dopasować jego stopień twardości do własnych preferencji, ale dopiero w wysokiej jakości spodenkach rowerowych będziemy mogli określić, czy jeździ się na nim wygodnie. Wybierając odpowiedni model zwróćmy uwagę na wkładkę wewnętrzną – piankowo-żelowa zdecydowanie pomoże w przypadku problemu z komfortem w czasie jazdy.

MIT NR 12 – Na rower zakładamy jedną warstwę odzieży

Możemy jeździć na rowerze w czasie upału, w zimie, w deszczu czy w pełnym słońcu. Ubranie na rower dla mężczyzn i dla kobiet musimy dostosować zawsze pod kątem warunków atmosferycznych. Ważna jest nie tylko sama temperatura, ale również siła wiatru czy wilgotność. Jeżdżąc latem wystarczą nam spodenki rowerowe i koszulka kolarska, a w porze chłodniejszej konieczne będzie założenie dodatkowych warstw docieplających. O tym, jak ubrać się na rower możecie przypomnieć sobie w naszym wcześniejszym artykule.

MIT NR 13 – Na rower są konieczne specjalne buty

Nie są - są one jednak bardzo wygodne i niezbędne w przypadku profesjonalistów. Przykładowo kolarze szosowi ze względu na specjalnie przystosowane pedały, muszą nosić dostosowane do nich obuwie. Jeżdżąc na rowerze  bardziej rekreacyjnie, wystarczą nam specjalne nakładki, które ochronią stopy przed wilgocią i wpływem pędu powietrza. Ważne są również akcesoria kolarskie takie jak odpowiednie skarpetki, które pomogą utrzymać prawidłową termoregulację oraz zapobiegną otarciom skóry.

Odzież kolarska okryta mitami

Odzież na rower podobnie jak inne rodzaje sportowych ubrań jest okryta wieloma mitami, które pokutują w naszych umysłach przez długie lata. Niektóre z nich wydają się wręcz absurdalne, dlatego warto raz na zawsze wytyczyć gdzie przebiega granica prawdy, a gdzie fałszu. W końcu jazda na rowerze to wspaniały sport, który ma mnóstwo zalet, nawet jeśli uprawiamy go jedynie okazjonalnie.

Mity rozwiane? Sprawdźcie naszą sportową kolekcję odzieży na rower i wybierzcie spodenki czy koszulki kolarskie, bez których nie będziecie chcieli wyruszyć na żadne trasy!