Poradnik - jak ubrać się na narty

Przemyślany trening przed sezonem jest ważny, warto jednak pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu sprzętu oraz odzieży narciarskiej, która zabezpieczy przed najtrudniejszymi warunkami pogodowymi. Każdy wytrawny narciarz ma już opracowaną metodę konserwacji nart czy dobierania ubioru, jednak osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę lub mają za sobą kilka sezonów, powinny utrwalić swoje wiadomości. Zobaczcie jak ubrać się na narty, by świetnie się bawić i wrócić ze stoku bez przeziębienia.


Sprawny sprzęt narciarski

Nawet jeśli sprzęt w zeszłym sezonie dobrze się sprawdzał, należy oddać go do serwisu, by skontrolować np. stan techniczny wiązań. Jeśli nie należą one do najnowszych, warto zastanowić się nad ich wymianą. Należy zawsze poprosić serwisanta o ustawienie indywidualnej siły wypięcia, by wiązania reagowały tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy.

Przed sezonem oczywiście należy naostrzyć krawędzie nart. Zwróćmy uwagę, czy są one dobrze wypolerowane nie tylko od boku narty, ale i od strony ślizgu. Dzięki temu na dłużej pozostają ostre i będą łatwiejsze w manewrowaniu. Im trudniejszy stok i warunki, tym bardziej odczujemy źle przygotowane narty, szczególnie jeśli największą przyjemność sprawia nam jazda w technice carvingowej.

Każdy wie o tym, że narty należy smarować, czyli potocznie mówiąc woskować. Parafina nakładana na powierzchnię gwarantuje optymalny poślizg oraz zabezpiecza strukturę sprzętu przed wysuszeniem. Nie powinniśmy zapominać o regularnym smarowaniu nart raz na kilka dni jazdy, gdyż ich struktura szybko niszczeje i z czasem śnieg z łatwością będzie się do nich przyklejał. Warto również poprosić serwisanta o to, by użył smaru odpowiedniego do oczekiwanych warunków pogodowych – na zimny i twardy śnieg dłużej trzymającej się na ślizgach parafiny, a w przypadku mokrego śniegu smaru z dodatkiem fluoru, który odpycha cząsteczki wody.

Pamiętajmy o odpowiednim transportowaniu nart, które nie mogą przemieszczać się względem siebie podczas podróży. Przewożenie niezabezpieczonego sprzętu na dachu auta naraża go na niszczące działanie soli i brudu. Zadbajmy również o odpowiedni pokrowiec na narty oraz na buty

Przygotowanie nart

Strój narciarski na wyjazd

Jeśli jesteśmy przygotowani kondycyjnie, a nasz sprzęt został sprawdzony w serwisie, czas skompletować odpowiednią odzież narciarską. Jeśli nie jest to nasz pierwszy sezon, z całą pewnością jesteśmy już wyposażeni w odpowiednią kurtkę narciarskąspodnie narciarskie czy rękawiczki i kask. Z drugiej strony jeśli w poprzednim sezonie nasze ubrania nie sprawdziły się, warto przeanalizować to, co jest niezbędne na stoku, by zapewnić sobie ciepło i ochronę przed śniegiem.

Najważniejsze jest założenie 3 warstw, na które składają się: 

- bielizna termoaktywna – ma za zadanie odprowadzać wilgoć na zewnątrz i zapewnić odpowiednią termoregulację;

- warstwa docieplająca – polar, bluza bądź spodnie, które magazynują ciepło wytworzone przez nasze ciało;

- ochronna warstwa zewnętrzna – spodnie, kurtka narciarska oraz akcesoria, które chronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

 

Odzież narciarska powinna być przede wszystkim dobrze dobrana pod kątem technicznym. Oczywiście jej stopień zaawansowania warto dopasować do naszych umiejętności i częstotliwości wyjazdów – jeśli aktywnie spędzamy każdą wolną chwilę na stoku, powinniśmy wybrać najbardziej zaawansowaną odzież. Najważniejsze są doskonała izolacja cieplna, wodoodporność i oddychalność nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. 

 
Jak ubrać się na narty

O tym, jak kupować odpowiednią kurtkę czy spodnie narciarskie pisaliśmy już wcześniej, dlatego zachęcamy do przypomnienia sobie wcześniejszych porad o dobieraniu ubrań i akcesoriów narciarskich, które będą niezbędne w czasie aktywnego sezonu:

Kurtka narciarska 

Spodnie narciarskie 

Rękawice narciarskie

Google narciarskie

Kask narciarski

Warto pamiętać również o czapce zimowej, kominiarce narciarskiej, szalu oraz skarpetach narciarskich, o których wspomina się rzadziej, jednak nie są wcale mniej ważne w czasie jeżdżenia na nartach.

 

Najwyższy czas na narty

Nadal nie wyruszyliście na stok. Nie czekajcie, warto wykorzystać każdą okazję do wspólnej zabawy na stoku!

Zobaczcie nową kolekcję odzieży narciarskiej 4F!