Pierwszy raz na desce - snowboard dla początkujących

Pierwszy raz na desce snowboardowej jest niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Co z tego, że zima w tym roku jest niebywale łagodna? Stoki działają i przyciągają rzesze pasjonatów, którzy kochają sporty zimowe. Pisaliśmy już pewien czas temu o snowboardzie, jednak dziś chcemy rozwinąć temat i pomóc wam wybrać najlepsze stoki dla początkujących, zgłębić temat odzieży i doradzić na co uważać, rozpoczynając swoją przygodę z deską. Jesteście gotowi na nowe przygody, które mogą stać się życiową pasją?

Jak nauczyć się jazdy na snowboardzie

Na początku przygody ze snowboardem warto sprawdzić, czy jest to sport dla nas. Najlepiej ubrać się ciepło, założyć kurtkę puchową i spodnie o podwyższonej odporności na wilgoć, po czym wynająć deskę wraz obuwiem na kilka godzin. Bardzo ważne są dwa ostatnie elementy, które muszą być wygodne i dopasowane do naszej sylwetki czy oczekiwań. Na zakup profesjonalnego sprzętu snowboardowego przyjdzie jeszcze czas.

UWAGA: Jak wiele sportów zimowych, jazda na desce również wymaga przygotowania. Jeśli planujecie rozpoczęcie swojej przygody ze snowboardem, powinniście przez kilka tygodni przygotowywać się fizycznie, by wzmocnić swoją wytrzymałość, szczególnie nóg. Możecie zajrzeć do wcześniejszej porady, w której opisujemy, jak kondycyjnie przygotować się do sezonu narciarskiego.

Pierwszym krokiem do nauczenia się jazdy na snowboardzie będzie przyzwyczajanie się do deski i nauka stania. Powinniście ćwiczyć na oślej łączce pod okiem osób, które miały do czynienia z tym sportem. Niektórzy z nas wybierają znajomych snowboardzistów, a inni preferują instruktorów. Na początku lekcje zaczynają się od upadków, ponieważ trzeba być na nie przygotowanym. W kolejnym kroku przyjdzie czas na naukę zwrotów na desce i poruszania się w linii spadku. Na prawie płaskim terenie będziecie ćwiczyli również obroty. 

Gdy opanujecie podstawy, będziecie mogli wypróbować swoich sił przy pierwszych ślizgach. Do tego potrzebna jest znajomość zasad poruszania się po stoku oraz jego geometrii. Zaleca się zaczynanie od ześlizgu prostego, a kolejno przechodzenie do skośnego. 

Na tym można zamknąć harmonogram swojego pierwszego spotkania z deską snowboardową. Kolejny etap będzie wymagał doskonalenia swoich umiejętności i stopniowego przechodzenia na łatwiejsze trasy narciarskie.

Nowy ukochany sport – jak rozwinąć skrzydła

Dalsza nauka jazdy na wypożyczonej desce jest możliwa, ale nie polecana, jeśli jesteście pewni tego, że snowboard jest właśnie dla was. Własny sprzęt przyspieszy dalszą naukę.Dla początkujących dobrym wyborem jest deska „All-Mountain”, która nadaje się do jazdy po różnej nawierzchni (ubity śnieg, puch). Głównym parametrem deski jest jej przedział wagowy (w odniesieniu do waszej masy ciała) i długość, gdyż powinna sięgać do brody. Krótsze deski będą wolniejsze i lepsze dla osób lubiących ewolucje, a dłuższe analogicznie szybsze. Warto jednak porozmawiać ze sprzedawcą, który doradzi optymalne rozwiązanie. Obuwie snowboardowe musi być wygodne i mocno trzymające stopę. Równie istotne są wiązania, które są elementem łączącym obuwie z deską. 

W rozwinięciu skrzydeł pomoże wam profesjonalna odzież, dzięki której nie tylko będziecie się świetnie bawili na stoku, ale unikniecie nieprzyjemnych otarć, wyziębienia organizmu czy nawet urazów.

Podstawą jest warstwowy ubiór, który należy dopasować do panujących warunków pogodowych. Jeśli temperatury oscylują w pobliżu zera, wystarczą wam dwie warstwy, jeśli przebywacie w wysokich partiach gór, niezbędna będzie dodatkowa odzież. Podstawą jest bielizna bezszwowa, która przylega do ciała. To ona odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie potu na zewnątrz. Zminimalizowana ilość szwów nie powoduje otarć i uszkodzeń skóry. Kompletny ubiór składa się z bluzki (góry) oraz spodni bezszwowych (dołu). 

Jak ubrać się na snowboard?

Druga warstwa odzieży na snowboard powinna składać się z bielizny polarowej, która chroni organizm przed wyziębieniem i stanowi doskonałą warstwę docieplającą. Jest wykonana z miękkiego i lekkiego mikropolaru.

Jako warstwę zewnętrzną należy założyć dopasowane spodnie snowboardowe oraz kurtkę snowboardową damską lub męską. Najważniejszymi cechami odzieży odpowiedniej na stok jest membrana, która chroni przed wiatrem i wchłanianiem wilgoci z zewnątrz. Dodatkowe technologie pomagające utrzymać prawidłowy balans temperatury ciała czy specjalny krój, poprawiający komfort w czasie jazdy, to tylko niektóre z parametrów, na które należy zwrócić uwagę w czasie zakupów. O odzieży idealnej na stok pisaliśmy już jednak wcześniej.

Przypomnijcie sobie: Jak wybrać kurtkę snowboardową i spodnie snowboardowe.

Na stoku ważne są również takie elementy jak czapka zimowa męska lub damska, które możemy założyć pod kask czy gogle narciarskie dopasowane do warunków atmosferycznych. Nieodzownym wyposażeniem są również rękawice snowboardowe z usztywnieniem w okolicy nadgarstków, które mogą posiadać np. miejsce na kartę skipass. 

Na tym etapie, gdy jesteście już odpowiednio przygotowani i wyposażeni, możecie rozpocząć przygodę na trasach dla początkujących snowboardzistów, najlepiej pod okiem osoby doświadczonej.

Trasy dla początkujących snowboardzistów w Polsce

Początkujący snowboardziści, podobnie jak narciarze, powinni wybierać tzw. ośle łączki – szerokie i raczej krótkie trasy o niskim nachyleniu terenu i równej powierzchni. Są one zazwyczaj wydzielone i posiadają wolno poruszające się wyciągi, tzw. orczyki. Po pierwszej styczności z deską przychodzi czas na prostsze trasy o nieznacznym nachyleniu, które są idealne na dalszą naukę. Gdzie zatem rozpocząć swoją przygodę ze snowboardem?

Trasy dla początkujących

- Szczyrk, Korbielów

  • Nr3 Skrzyczne – Hala Skrzyczeńska – Płoncycka – Lerówka – Czyrna – 5300 m długości, 632 m różnicy wzniesień, 12% nachylenia
  • Nr6 Hala Skrzyczeńska – Płoncycka – Lerówka – Młaki – Suche – 2020 m długości, różnica wzniesień 245 m, nachylenie 12%
  • Nr8 Wierch Pośredniego – Hala Pośrednia – 1170 m, różnica 177 m, nachylenie 15%

- Szklarska Poręba

  • Trasa Puchatek – 1470 m długości, różnica 172 m, nachylenie 12%

- Zieleniec

  • Nr10 G4 Prawa – 300 m długości, 30 m różnicy poziomów, 12% nachylenia (wyciąg Irenka)

- Zakopane

  • Tatrapoma P 1 – 200 m długości, różnica 29 m, nachylenie 15%
  • Tatrapoma P 3 – długość 250 m, różnica 33, nachylenie 13%
  • Tatrapoma P 4 – długość 240 m, różnica 32 m, nachylenie 13%

Skala trudności tras narciarskich – to musisz wiedzieć

Tak jak pisaliśmy wcześniej, dla początkujących najlepsze są tzw. ośle łączki, które umożliwiają opanowanie podstawowej techniki jazdy na desce snowboardowej. Znajdują się one praktycznie we wszystkich ośrodkach narciarskich wraz z zapleczem instruktorskim, dzięki czemu nie będziecie musieli uczyć się wszystkiego na własną rękę. Jak nietrudno się domyślić, by przejść krok dalej, trzeba odważyć się na kolejną trasę np. niebieską (podane wyżej trasy posiadają takie oznaczenie). 

Skala trudności tras narciarskich jest systemem oznaczeń, który umożliwia prosty i szybki wybór trasy odpowiadającej umiejętnościom. Warto wiedzieć o tym, że na świecie nie istnieje jeden system, dlatego jeśli po czasie wybierzecie się na snowboard np. do Alp, musicie upewnić się, co symbolizują ich oznaczenia. W Polsce od czasu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 29 grudnia 2011 roku stosuje się system trzech kolorów, gdzie niebieski oznacza łatwą trasę, czerwony trudną, a czarny to trasy zarezerwowane dla osób z dużym doświadczeniem. Pomimo tego możecie spotkać także trasy zielone – tym kolorem wciąż oznacza się trasy dla dzieci i dla początkujących, tzw. ośle łączki, choć robi się to raczej nieoficjalnie.

Najważniejsze oznaczenia na trasie

Nauka snowboardu nie wszystkim przychodzi łatwo, ale…

… jest warta świeczki! Snowboard to doskonała okazja na zaczerpnięcie świeżego powietrza i oddechu od pracy, obowiązków i spraw, którymi żyjemy na co dzień. Ten zimowy sport wymaga dobrej kondycji, odwagi i sprawności fizycznej, która zaowocuje w przyszłości. Jest to również doskonały pomysł na aktywne ferie zimowe z dziećmi, które zamiast nart mogą wybrać właśnie naukę jazdy na snowboardzie. Gdy opanujecie już stanie na desce i zaczniecie myśleć na poważnie o tym sporcie, wybierzcie najlepszej jakości kurtkę snowboardową, spodnie oraz inne niezbędne elementy i wyruszajcie na stok! 

Gotowi na rozpoczęcie nauki jazdy na snowboardzie? Sprawdźcie najlepszą odzież na stok dla aktywnych rodzin.