Ochrona i konserwacja gogli

Ochrona i konserwacja gogli

Gogle narciarskie są podatne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, tj. zadrapania i pękanie.


ikony_ochrona-gogli

  1. Zawsze przechowuj gogle w specjalnym, ochronnym etui. Na pewno wiesz, jak często okulary słoneczne rysują się podczas ich transportu w samochodzie lub torbie z różnymi, innymi rzeczami. Z goglami jest podobnie. Dlatego przechowuj je – jak najczęściej – w bezpiecznym miejscu.
  2. Jeśli chcesz wytrzeć gogle wystarczy, że przetrzesz je tylko z zewnątrz specjalną, delikatną szmatką do czyszczenia. Możesz także użyć do tego miękkiego materiałowego etui dołączonego do zestawu. Wiele kurtek narciarskich posiada dołączone specjalne ściereczki do czyszczenia gogli tzw. goggle cleaner. Jeśli taką posiadasz - śmiało, użyj jej. Czyść gogle delikatnie i z wyczuciem. To bardzo ważne.
  3. Nie wycieraj wewnętrznej strony soczewki. Od wewnątrz bowiem pokryta ona jest, wspomnianą wcześniej, warstwą Anti-Fog. Jeśli ją zetrzesz, będzie niemal pewne, że Twoje gogle będą narażone na parowanie. Zastanawiasz się, co będzie jeśli śnieg lub woda dostanie się do środka? Wystarczy, że najpierw "strzepiesz" krople z powierzchni soczewek, a potem delikatnie przetrzesz je szmatką do czyszczenia. Pamiętaj, aby nie wycierać ich zbyt mocno.
  4. Nigdy nie należy używać chusteczki higienicznej lub papierowych ręczników lub serwetek. Włókno drzewne zawarte w ich strukturze może zdrapać warstwę ochronną i mocno zarysować soczewkę.
  5. Nigdy nie wycieraj gogli przy użyciu różnego rodzaju płynów chemicznych do czyszczenia szyb! Środki chemiczne zawarte w płynach mogą trwale i nieodwracalnie zniszczyć właściwości soczewki.

Jak zapobiegać parowaniu?

Zaparowane gogle, to prawdziwa zmora nawet dla najlepszych narciarzy oraz freeriderów. Jeśli nie widzisz zbyt dobrze, nie możesz zjeżdżać. To bardzo uciążliwe, zgadasz się?

Oto kilka prostych wskazówek, które zapobiegną parowaniu Twoich gogli:



ikony_konserwacja

  1. Nie wycieraj wewnętrznej strony soczewki, aby niechcący nie zetrzeć warstwy Anti-Fog.
  2. Koniecznie sprawdź wszystkie otwory wentylacyjne. Może być one dosłownie "zapchane" śniegiem. Przez ich nieszczelność powietrze nie może swobodnie krążyć wewnątrz gogli, powodując szybkie powstawanie mgły na powierzchni soczewek. Zapobiegnij temu, delikatnie usuwając śnieg/szron z zastosowanego systemu wentylacyjnego.
  3. W momencie, kiedy zdejmiesz gogle trzymaj je z dala od swojego czoła. W momencie, gdy nałożysz je na ciepłe, często spocone czoło, gogle natychmiast zapełnią się ciepłym, wilgotnym powietrzem. To znacznie utrudni ich szybkie odparowanie, gdy nałożysz je z powrotem na oczy. Stąd też najlepiej pozostaw je na nosie lub nasuń gogle bezpośrednio na kask narciarski.