Jaką pełni funkcję stanik sportowy?

Podstawową funkcją stanika sportowego jest unieruchomienie biustu, oraz ograniczenie jego ruchu, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wstrząsów i przeciążeń podczas wysiłku fizycznego. Biustonosz sportowy amortyzuje drgania i ogranicza ruchy biustu o 74%, podczas gdy zwykły biustonosz jedynie o 38%.

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego piersi poruszają się z różną intensywnością i częstotliwością. Niestety, piersi nie mają mięśni, które chroniłyby je przed dużym wysiłkiem. Są zbudowane ze skóry oraz sieci pasm tkanki łącznej, zwanych więzadłami Coopera, które, w wyniku intensywnych ruchów, ulegają rozciąganiu. W konsekwencji biust traci jędrność i elastyczność, staje się obwisły, a w skrajnych przypadkach nawet zdeformowany. Co ważne, jest to proces nieodwracalny, ponieważ raz rozciągnięta tkanka nie wraca do wcześniejszych kształtów. Właśnie dlatego stanik sportowy jest tak bardzo wysoko zabudowany i wykonany z grubego materiału - dzięki temu zapewnia stabilizację piersiom, zapobiegając ich rozciąganiu, a ponadto modeluje je i nadaje im właściwy kształt. Warto wiedzieć, że materiał z którego jest wykonany stanik, mimo że jest gruby, "oddycha" i absorbuje wilgoć ze skóry, jednocześnie umożliwiając dopływ chłodzącego powietrza, minimalizując ryzyko m.in. oparzeń czy otarć.

Na początku należy dopasować biustonosz sportowy do rozmiaru biustu. Mając już na sobie wybrany stanik, należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które znajdziesz w poniższym artykule. Musisz mieć bowiem pewność, że piersi będą w nim bezpieczne podczas intensywnego treningu.


Fot. 1. Damska kolekcja fitness 4F AW17, Stanik STAD201, Stanik STAD101


Rodzaje staników sportowych

W pierwszej kolejności należy określić rozmiar biustu, a następnie wybrać jeden z trzech rodzajów stanika:

Stanik z niskim wsparciem - są przeznaczone dla kobiet o małym lub średnim biuście (miseczki A i B). Tego typu staniki sportowe minimalizują ruchy piersi poprzez przyciśnięcie ich razem do klatki piersiowej. Tego typu stanik jest odpowiedni do bardzo statycznych ćwiczeń, np. jogi i body art. Ćwiczeń o raczej niskiej intensywności. Jest przeznaczony dla średnich i małych biustów.

Fot. 2. Stanik STAD201 z kolekcji AW17

Stanik ze średnim wsparciem - tego typu stanik jest bardziej stabilny niż typ stanika o niskim wsparciu, ponieważ przyciska każdą pierś osobno. W związku z tym mogą sięgnąć po niego kobiety, które mają większy biust lub uprawiają intensywniejszą aktywność fizyczną.

Fot. 3. Stanik z kolekcji AW17, STAD002

Stanik z wysokim wsparciem - również przyciska każdą pierś osobno, ale ze wszystkich typów staników gwarantuje największą stabilność. Wyróżnia go także regulowana taśma pod biustem. W związku z tym jest odpowiedni dla kobiet o obfitym biuście, które są bardzo aktywne fizycznie, np. biegają.

Fot. 4. Stanik z kolekcji AW17, STAD101


Czym grozi źle dopasowany stanik sportowy?

Źle dopasowany stanik sportowy może doprowadzić do uszkodzeń i deformacji piersi, oraz do bólów głowy, pleców, a także kręgosłupa. Źle dobrany biustonosz sportowy powoduje, że kobieta garbi się w czasie ćwiczeń, by zminimalizować ból piersi spowodowany rozciąganiem tkanki. Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa prowadzi do tego, że jest on bardziej narażony na wstrząsy. W skrajnych sytuacjach może dojść np. do wyskoczenia dysku.

Kiedy już wybrałaś odpowiedni rodzaj stanika, załóż go i wykonaj kilka ćwiczeń: podskoki lub bieg w miejscu. Następnie sprawdź poniższe elementy:

  1. PAS PODTRZYMUJACY POD BIUSTEM - nie powinien być za ciasny (choć należy pamiętać, że dobry sportowy biustonosz jest ciaśniejszy niż zwykły), ale też tylna część stanika nie powinna "podjeżdżać" do góry. Ponadto stanik nie powinien przesuwać się, kiedy podnosi się ręce do góry.
  2. MISECZKI - w niej powinna zmieścić się cała pierś, nie powinna wychodzić spoza niej.
  3. FISZBINY (nie wszystkie staniki sportowe je posiadają) - powinny otaczać całą pierś, bez zachodzenia na nią ani poza linię pach. Ponadto nie powinny wbijać się w piersi.
  4. RAMIĄCZKA BIUSTONOSZA - powinny być tak wyregulowane, aby podtrzymywać piersi na właściwym poziomie i nie uciskać skóry ramion. Dobrze wyregulowane ramiączko powinno się podnieść na wysokość maksymalnie dwóch centymetrów. Warto wiedzieć, że niektóre staniki posiadają także dodatkową regulację na wysokości łopatek, dzięki czemu dodatkowo podtrzymują i unieruchamiają biust.
  5. SZWY - powinny być gładkie i miękkie, a ponadto powinno być ich mało, aby zminimalizować ryzyko podrażniania skóry podczas ruchu.

 


Autor: Martyna Młynarczyk / Projektantka 4F
W oparciu o informacje ze strony: http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/stroj-i-akcesoria/jak-dobrac-stanik-sportowy-jaki-biustnosz-sportowy-wybrac_37552.html