Jak ubrać się na rower i jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy?

Przed wyprawą rowerową warto się odpowiednio przygotować. Jaki kask rowerowy kupić? Jak dobrać rozmiar kasku? Jak wybrać kask dla dziecka? Jak dobrać okulary na rower? Jak się ubrać na rower? Pytań jest sporo, ale spróbujemy Wam pomóc. Warto jednak pamiętać o jednym: jazda ma przede wszystkim sprawiać przyjemność. A nie ma w Polsce popularniejszej formy spędzania aktywnego czasu, niż jazda na rowerze. Potwierdzają to absolutnie wszystkie badania, na jakie trafiliśmy w sieci. Dwie trzecie Polaków uprawiało sport w ciągu ostatniego roku, a 40 procent deklaruje, że stara się to robić regularnie. Ponad połowa twierdzi, że najchętniej wybiera właśnie rower.

I słusznie, bo regularna aktywność, to właściwie same plusy. Zresztą, jeśli nie wierzycie, zajrzyjcie tutaj:
10 zdrowotnych plusów jazdy na rowerze

Jak wybrać kask rowerowy?

Kask rowerowy ma przede wszystkim chronić głowę podczas ewentualnego upadku. Jak dopasować kask? Przede wszystkim trzeba kierować się rodzajem aktywności. Kask rowerowy dla kolarza szosowego jest inny niż ten dla kogoś, kto zamierza jeździć w terenie. A odpowiednio dobrany kask to bezpieczeństwo, więc warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego.

Kask 4F

» Jak wybrać kask do jazdy po szosie?

Kask szosowy zabezpiecza przed uderzeniami w płaskie powierzchnie asfaltu. Ma zazwyczaj aerodynamiczny kształt, który minimalizuje powstawanie oporów powietrza. Jednocześnie powinien być jak najbardziej przewiewny.

» Jak wybrać kask MTB?

MTB to kolarstwo górskie, więc podczas dobierania kasku trzeba pamiętać, że ma on chronić nie tylko przy upadku, ale też nisko wiszącymi gałęziami w terenie. Prędkości osiągane w terenie są mniejsze, więc aerodynamika kasku nie jest najistotniejsza. Ci, którzy myślą o ekstremalnym kolarstwie, powinni poszukać kasków typu „full face” z zabudowaną szczęką.

» Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Część producentów oferuje kaski uniwersalne w jednym rozmiarze. Inni mają w ofercie kaski w rozmiarach M, L i XL dla dorosłych. Rozmiar skorupy kasku to bardzo ważny element przy wyborze kasku rowerowego. Określając rozmiar kasku rowerowego, powinniśmy zacząć od zmierzenia obwody głowy. Mierzymy go na wysokości czoła – tuż nad uszami:

– Rozmiar M zawiera się między 52 a 56 cm i odpowiada najczęściej występującemu rozmiarowy głowy;

– Rozmiar L to przedział od 55 do 61 cm.

Tylko nieliczne firmy produkują kaski powyżej 62 cm średnicy.

» Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka?

Kaski rowerowe dla dzieci to właściwie osobna kategoria. Większość nie posiada rozbudowanych systemów nośnych ani specjalnych dodatków – dzieci rzadko rozwijają zawrotne prędkości na rowerze. Jeśli więc zastanawiasz się jaki kask dla dziecka będzie najlepszy zapytaj o to... dziecko. Głównym kryterium musi być jakość, ale dla maluchów i nieco starszych dzieci równie ważna jest kolorystyka. Kask rowerowy dla dzieci powinien jak najmniej obciążać głowę i być prosty w regulacji.

» Jakie dodatki do kasku rowerowego?

Możliwości są ogromne i zależą przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, wymagań trasy czy pogody.

– Daszki przeciwsłoneczne do kasków rowerowych

W przypadku słonecznej pogody warto zainwestować w daszek przeciwsłoneczny – najlepiej zdejmowany.

– Siatki do kasków rowerowych

Jeśli wybieramy się do lasu lub nad jezioro, warto zabezpieczyć otwory wentylacyjne siatką na owady.

– Lampki do kasków rowerowych

Jeśli lubisz jeździć wieczorami, a nawet nocą bardzo dobrą inwestycją mogą okazać się kaski, które posiadają ponadstandardową liczbę elementów odblaskowych oraz mają specjalne mocowania na lampki. Te można też wykorzystać także do mocowania kamer.

Jak wybrać siodełko rowerowe?

Ból, otarcia, a nawet oparzenia – tak, to wszystko może spotkać każdego rowerzystę, szczególnie tego, który zaczyna regularną jazdę. Jak więc wybrać siodełko rowerowe? To jedno z najważniejszych akcesoriów rowerowych. W największym możliwym skrócie: decyduje o komforcie jazdy niezależnie od tego, czy korzystamy z roweru miejskiego, górskiego czy szosowego. Jeśli jeździsz już jakiś czas, a ból wraca po każdej dłuższej przejażdżce, warto spróbować poszukać rozwiązania. Wiadomo, że siodełko dla kobiet musi być szersze, a dla mężczyzn węższe, ale to zasada ogólna. Najważniejszy jest rozstaw kości kulszowych. Można je zmierzyć w sklepie rowerowym, ale da się także w domu. Wystarczy usiąść na czymś miękkim w pozycji przypominającej tę, którą przyjmujemy na rowerze, a później zmierzyć odległość między najgłębszymi punktami. W ten sposób najlepiej dobrać szerokość siodełka. Jest jeszcze inna rada. W sprzedaży są specjalne spodenki z wkładkami żelowymi, które sprawdzają się doskonale!

I najważniejsza wskazówka, która dotyczy nie tylko siodełek: nie kierujcie się tylko wysoką ceną. Drogie, markowe sprzęty na pewno charakteryzują się wysoką jakością, ale każdy z nas jest inny i warto dobierać sprzęt tak, aby był wygodny.

Jak wybrać rękawiczki rowerowe?

Wciąż wielu rowerzystów nie zakłada rękawiczek, ale będziemy namawiać, żeby chociaż spróbować. I znowu, jak w przypadku siodełka, liczy się komfort, a przecież o to w tym chodzi. Rękawiczki rowerowe chronią dłonie w przypadku upadku, ale nie tylko, bo są doskonale przeciwdziałają odparzeniom od kierownicy i poparzeniom słonecznym. Dają też większą amortyzację podczas jazdy, pozwalają lepiej panować nad rowerem, bo nie ześlizgują się z kierownicy. No dobrze, tylko jak wybrać rękawiczki rowerowe? Po pierwsze: w odpowiednim rozmiarze. Decydując się na zakup przez internet, można zastosować mniej więcej taką zasadę dotyczącą rozmiarów:

– Rękawiczki rowerowe dla dorosłych

» obwód dłoni wynoszący 15-17 cm oznacza rozmiar XS (6),

» obwód dłoni wynoszący 18-19 cm oznacza rozmiar S (7),

» obwód dłoni wynoszący 20-22 cm oznacza rozmiar M (8),

» obwód dłoni wynoszący 23-24 cm oznacza rozmiar L (9),

» obwód dłoni wynoszący 25-27 cm oznacza rozmiar XL (10).

– Rękawiczki rowerowe dla dzieci

» 2–3 lata – rozmiar 1

» 4–5 lat – rozmiar 2

» 6–7 – rozmiar 3

» 8–9 – rozmiar 4

» 10–13 – rozmiar 5

Rękawiczki 4F

Poczytaj więcej o tym, jak wybrać rękawiczki na rower


Jakie okulary na rower?

Coraz trudniej spotkać podczas wyprawy kogoś, kto nie miałby na oczach okularów rowerowych. I trudno się dziwić! Jak wybrać okulary na rower? Podczas poszukiwania najlepszego modelu warto pamiętać o tym, że nie zawsze te najładniejsze będą najlepsze. Okulary na rower muszą być odpowiednio dopasowane do kształtu twarzy. Niewiele rzeczy podczas jazdy może irytować tak, jak zsuwające się z oczu oprawki. Okulary na rower oczywiście muszą pasować do reszty naszego outfitu, styl też jest ważny, ale to oczywiście kwestia gustu. Zwróćcie także uwagę na soczewki. Można znaleźć modele okularów na rower, które mają odpowiednie otwory, a te z kolei pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza – dzięki temu likwidują problem parowania. Popularne są też okulary fotochromatyczne, które w odpowiedni sposób reagują na siłę światła i dostosowują przyciemnienie szkieł, choć w tym wypadku trzeba się liczyć z większym wydatkiem. Często spotykany wariant kolarskich okularów to taki, w którym istnieje możliwość wymiany szkieł w zależności od pogody. Pytajcie też koniecznie sprzedawców o okulary polaryzacyjne z UV400, by chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC!

I na koniec: okulary rowerowe to ważny element ubioru nie tylko gdy świecie słońce, jeśli nie wiecie dlaczego, to wybierzcie się na przejażdżkę kilku czy kilkunastokilometrową. Komary czy gałązki albo nawet tylko wiatr w oczach powinien was przekonać. Lepiej jednak od razu nas posłuchajcie.

Z wyborem nie powinno być problemu. Sprawdź pełną ofertę okularów rowerowych.

Okulary 4F

 

Jak się ubrać na rower?

Odpowiedni ubiór na rower to kwestia bardzo indywidualna i zależy głownie od gustu. Wybór ubrań na rower jest ogromny, więc sugerujemy przede wszystkim wybór tkanin i materiałów odpowiedniej jakości. O spodenkach rowerowych z wkładką żelową już pisaliśmy, ale jeśli ktoś takiej nie potrzebuje i tak ma nad czym myśleć. Warto wziąć pod uwagę rodzaj jazdy i warunki atmosferyczne, w jakich najczęściej będziemy ich używali. Niezmienne jest jedno: musi być wygodnie! Najlepsze spodenki rowerowe to elastyczne, obcisłe i dobrze dopasowane do ciała dahe to gwarancję nieskrępowanych ruchów. Jeśli decydujemy się na długie spodnie rowerowe – warto, aby miały ściągacz, który nie tylko chroni przed wilgocią, ale też nie wkręca się w łańcuch.

W przypadku koszulki najważniejszy jest materiał. Ubrania rowerowe z naturalnych tkanin są lepsze podczas zimniejszych dni. Z kolei materiały syntetyczne doskonale się sprawdzą podczas upałów, ponieważ są lekkie i przewiewne, a do tego dobrze odprowadzają pot.

Więcej o tym, co warto wiedzieć na ten ubrań na rower znajdziesz we wcześniejszym artukule - prawdy i mity na temat odzieży kolarskiej.

W ofercie mamy też wiele możliwości odpowiedniego ubioru w mniej pogodne dni. Warto mieć wtedy kurtkę rowerową. Ta powinna być przede wszystkim wodoodporna, ale jednocześnie zapewniać skórze oddech.

Wszystko, co warto mieć, znajdziecie w dziale kolarstwo.

Warto także pamiętać o tym, że podczas wypraw rowerowych, trzeba mieć coś, aby się spakować i zabrać przekąski, klucze czy telefon. Idealne będą plecaki i inne akcesoria.