Bielizna termoaktywna i termiczna na zimę oraz na lato

Bielizna termoaktywna jest używana przez wszystkich sportowców niezależnie od pory roku, gdyż daje niesamowity komfort w czasie uprawiania wielu aktywności. Jak jednak dobierać odpowiedni model do pory roku i naszych oczekiwań? Co założyć pod bieliznę termoaktywną? Czy terminy termiczna i termoaktywna to na pewno to samo? Przeczytajcie wszystko, co powinniście wiedzieć przed wyborem idealnej bielizny dla siebie.

Bielizna termoaktywna – co to jest

Bielizna termoaktywna to rodzaj odzieży produkowany z dzianin syntetycznych, które posiadają zdolność sprawnego odprowadzania potu i wilgoci z ludzkiej skóry, pozostawiając ją suchą nawet przy dużym wysiłku fizycznym. 

Wilgoć powoduje utratę ciepła z naszego ciała około 20 razy szybciej, niż dzieje się to w warunkach suchych. Po to powstała bielizna termoaktywna, która zapobiega temu procesowi dzięki specjalistycznej budowie włókien i materiału. Odprowadza ona pot do zewnętrznej warstwy, zapobiegając utracie ciepła przy skórze. Przykładowo bawełna, która jest odradzana w przypadku jakiejkolwiek aktywności fizycznej pochłania aż 14 razy więcej wilgoci niż syntetyki i ma bardzo niskie parametry jej wydalania. Z tego powodu w czasie intensywnego wysiłku odczuwamy przez cały czas nieprzyjemny chłód i wilgoć, narażając się tym samym na wyziębienie organizmu.

Jak działa bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna skutecznie odprowadza pot dzięki temu, że:

 • ma rozwiniętą strukturę zewnętrzną
 • wchłania wilgoć wolniej niż jest ona odparowywana na zewnątrz
 • jest elastyczna i przywiera do powierzchni skóry


Bielizna termiczna i termoaktywna – to samo czy zupełnie coś innego

Wiele osób używa wymienne terminu termiczna i termoaktywna mając na myśli odzież tego drugiego rodzaju. Nie jest to jednak to samo! Są to terminy określające zupełnie inny typ odzieży oraz zastosowanych w nich technologii.

Bielizna termiczna zabezpiecza ciało przed wyziębieniem, jednak w przeciwieństwie do swojej koleżanki nie posiada funkcji odprowadzającej wilgoć na zewnątrz. 

Bielizna termiczna jest odpowiednia dla osób, którym nie podejmują bardzo intensywnego wysiłku powodującego zwiększone wydzielanie potu, a zależy im przede wszystkim na dobrej izolacji cieplnej. 

Jakie funkcje pełni bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna pełni wiele funkcji, dlatego jest tak popularna wśród osób aktywnych. Oto niektóre z nich, dzięki którym będzie łatwiej odpowiedzieć wam na pytanie, czy jest to coś odpowiedniego właśnie dla was.

 1. Zapewnia suchość i oddychalność skóry – tak jak pisaliśmy wcześniej, tego rodzaju odzież szybciej odparowuje wilgoć niż ją absorbuje. Z tego powodu jest idealna dla wszystkich osób uprawiających intensywne sporty, takie jak: bieganie, jazda na nartach, jazda na rowerze itp. Dzięki niej odczuwamy większy komfort i wygodę, nie narażając się na wyziębienie organizmu.
 2. Stanowi świetną izolację termiczną – zewnętrzna warstwa bielizny reguluję temperaturę naszego ciała dzięki temu, że po pierwsze zabezpiecza nas przed przenikaniem chłodnego powietrza do wewnątrz, a po drugie zatrzymuje ciepło wytwarzane przez nasze ciało. Z tego powodu jest świetną izolacją termiczną, nawet w czasie niskich temperatur. 
 3. Gwarantuje swobodę ruchów – bielizna termoaktywna jest produkowana specjalnymi metodami, dzięki którym dopasowuje się do ciała i zapewnia maksymalną swobodę ruchu. Większość modeli jest ponadto bezszwowa, dzięki czemu zapobiega uciskowi i chroni przed nieprzyjemnymi otarciami skóry. 
 4. Niweluje przykre zapachy – w niektórych modelach bielizny termoaktywnej stosuje się srebrne nici lub tkaniny polipropylenowe, które dzięki właściwościom bakteriobójczym niwelują przykry zapach potu.

Jakie funkcje pełni bielizna termoaktywna

Jak wybrać bieliznę na zimę i na lato – podstawowe rodzaje bielizny termoaktywnej 

Bieliznę termoaktywną można umownie podzielić na 3 rodzaje – lekką, średnią i grubą. Na tej podstawie powinniśmy dobierać ją do danej aktywność fizycznej i warunków, w jakich będzie ona uprawiana.

Lekka bielizna – najlepsza jako pierwsza warstwa odzieży oraz odzież na treningi letnie. Odpowiednia do biegania, trekkingu oraz na siłownię. Bardzo skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz, ale nie grzeje. Do tego rodzaju odzieży można zaliczyć koszulki termoaktywne z krótkim rękawem lub getry termoaktywne sięgające przed lub nieco za kolano.

Średnia bielizna – odzież, która jest odpowiednia przez cały rok. Również idealna jako pierwsza warstwa odzieży. Nadaje się do wszystkich aktywności fizycznych, jednak niekiedy wymaga założenia dodatkowych warstw odzieży. Zaliczamy do niej bluzki termoaktywne z długim rękawem oraz getry.

Gruba bielizna – najlepsza jako druga warstwa odzieży. Jest wykonana najczęściej z miękkiego mikropolaru, który lepiej zatrzymuje ciepło wytwarzane przez ciało. Sprawdza się w czasie zimowych aktywności, często jest ona już nazywana odzieżą termiczną zamiast termoaktywnej.

Jak kupować bieliznę termoaktywną i termiczną

Wybierając odpowiednią bieliznę zwróćmy uwagę na jej krój ijakość. Gdy zależy nam na wykorzystaniu jej jako pierwszej warstwy odzieży, musi idealnie przylegać do ciała, nie krępując jednocześnie naszych ruchów. Dlatego bardzo ważne jest dobranie idealnego rozmiaru na podstawie tabeli wymiarów. Dobre jakościowo produkty mają zastosowane wiele technologii, które przy okazji podpowiedzą nam, w jakich warunkach powinniśmy z nich korzystać.

Jak kupować bieliznę termoaktywną

W kolejnym kroku warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego została wykonana bielizna i jej nazwę – w sklepie 4f rozróżniamy bieliznę termoaktywną, bezszwową, szybkoschnącą oraz polarową.

Bielizna szybkoschnąca to wspomniana wcześniej odzież idealna na lato. Jest wykonana z poliesteru z dodatkiem elastanu i nie posiada właściwości ocieplających. Doskonale jednak odprowadza pot dzięki zastosowaniu technologii DryControl.

Bielizna termoaktywna (nazywana w naszym sklepie również bielizną bezszwową) o szerokim spektrum zastosowania, jest idealna jako pierwsza warstwa odzieży. Wykonuje się ją z poliamidu, poliestru oraz elastanu. W zależności od swoich cech, można spotkać inne proporcje danych materiałów lub brak jednego z nich. Poliamid wraz z poliestrem dbają o najlepsze właściwości izolacyjne i odprowadzające pot na zewnątrz, a elastan jest składnikiem zwiększającym elastyczność bielizny. Nie można jednak wyłącznie sugerować się składem odzieży, ponieważ dzięki zastosowaniu różnorodnych technologii nabiera ona odmiennych cech. W przypadku bielizny bezszwowej w sklepie 4f stosuje się bardzo zaawansowaną technologię NeoActive. Niektóre modele np. koszulki termoaktywne zostały wyposażone w technologię ThermoDry, która również szybko odprowadza wilgoć zapewniając uczucie suchości. 

Bielizna idealna jako druga warstwa odzieży jest najczęściej wykonana z poliestru z dodatkiem elastanu, który zwiększa jej elastyczność lub samego poliestru. Tego rodzaju materiał nie służy jednak do odprowadzania wilgoci na zewnątrz, dlatego jest to odzież określana jako termiczna. W naszym sklepie można znaleźć ją pod nazwą bielizna termoaktywna oraz polarowa z zastosowaniem technologii Microtherm lub Microtherm Extreme. Bielizna polarowa jest wykonana z miękkiego mikropolaru, dlatego jest najlepsza w czasie bardzo trudnych warunków atmosferycznych.

Jak łączyć bieliznę termoaktywną

W czasie zakupu warto przyjrzeć się również, czy bielizna posiada:

 • elementy odblaskowe – przydają się np. w czasie biegania nocą
 • stójkę stałą lub regulowaną – stanowi dodatkową ochronę przed wiatrem
 • strefy wzorowane na mapie ciała o podwyższonym stopniu wentylacji – oznacza to, że bielizna lepiej odprowadza pot
 • właściwości bakteriostatyczne – usuwa bakterie pojawiające się w pocie, które wywołują nieprzyjemny zapach
 • specjalne szwy – dzięki zaawansowanej technologii są one niewyczuwalne i nie powodują otarć ani uszkodzeń skóry w czasie intensywnego ruchu
 • zamek – ułatwia zakładanie bielizny w przypadku modeli służących jako druga warstwa odzieży oraz lepszą wentylację

Technologie i cechy bielizny

Jak dbać o bieliznę termoaktywną i termiczną

Po każdym wysiłku należy wyprać oba rodzaje bielizny, by jak najdłużej zachować jej odpowiednie właściwości. Nie zadbanie o nią sprawi, że po czasie będzie nawet 3 razy mniej skuteczna!
Bieliznę termoaktywną i termiczną powinniśmy prać w zwykłym proszku do prania, ale bez dodatku lanoliny i innych środków zmiękczających, by nie uszkodzić włókien. 

Bielizna termoaktywna i termiczna – sport w wydaniu profesjonalnym

Bielizna termoaktywna i termiczna to rodzaj odzieży zaprojektowanej szczególnie dla profesjonalistów, którym zależy na dużym komforcie w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, pozwalającym na maksymalne wykorzystanie swoich umiejętności. Dobierając ją do swoich preferencji kierujemy się przede wszystkim krojem, jakością i zastosowanymi technologiami. W końcu każdy sport wymaga zupełnie innego przygotowania.


Bielizna jest najważniejsza! Zobacz modele Męskie oraz Damskie .