Bezpieczna wyprawa górska jesienią – zobacz jak się dobrze przygotować

Jesień to idealny czas na wyprawy górskie, gdyż szlaki nie są już przepełnione turystami i temperatura powietrza jest niższa, co sprzyja aktywności fizycznej. Niezależnie od tego czy kochacie Tatry, Sudety czy Beskidy powinniście wiedzieć, jak dobrze przygotować się do wycieczek jesienią, by nie nabawić się przeziębienia i zabrać ze sobą wszystkie najważniejsze rzeczy. Zobaczcie co założyć, jak zapakować plecak i jakie podręczne akcesoria mogą uratować wam życie w kryzysowych sytuacjach.

Bezpieczna wyprawa górska jesienią - zobacz jak się dobrze przygotowaćBezpieczna odzież

Podczas jesiennych wypraw warto ubierać się warstwowo zarówno w czasie górskich wypraw, jak i na co dzień. W górach często zmienia się pogoda, dlatego poza podstawowym strojem dopasowanym do temperatury, powinniśmy mieć przy sobie coś cieplejszego oraz przeciwdeszczowego. Zmiany pogody są częste i mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli nie będziemy odpowiednio przygotowani.

Jako pierwszą warstwę powinniśmy założyć odzież termoaktywną, która doskonale odprowadza pot i daje uczucie komfortu w czasie aktywności fizycznej. Więcej informacji o tym rodzaju odzieży znajdziecie TUTAJ. Na górę możemy wybrać bieliznę bezszwową, która została zaprojektowana specjalnie do noszenia w wymagających warunkach atmosferycznych. Jako dolna część stroju sprawdzą się getry bezszwowe, które dopasowują się do ciała zapewniając swobodę ruchów i utrzymując jego stałą temperaturę. W sklepach sportowych można znaleźć również bieliznę polarową, która jest wykonana z miękkiego mikropolaru. Jest ona idealna na wyprawy górskie w wyższe partie gór lub późną jesienią, gdy potrzebujemy zwiększonej ochrony przed chłodem.

Na drugą warstwę odzieży powinny składać się spodnie trekkingowe (lub funkcyjne) oraz polar. Spodnie muszą charakteryzować się wygodnym krojem, zapewniać swobodę ruchów i pomagać utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała. Mają one również za zadanie chronić przed podmuchami wiatru i wilgocią, które często dokuczają w czasie górskich wędrówek. Wybierając odpowiedni model należy sprawdzić możliwość regulacji, ilość kieszeni czy elementy odblaskowe, które zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo. Na górę polecamy założenie polaru, najlepiej z kapturem, który ochroni głowę przed wiatrem i niskimi temperaturami. Ten rodzaj odzieży jest bardzo miły w dotyku, posiada funkcję akumulowania powietrza wewnątrz utrzymując ciepło oraz zapewnia pełną swobodę ruchów. Więcej o polarze i jego biomimetycznej technologii przeczytacie TUTAJ.

Ubierz się warstwowo

Trzecia warstwa jest zazwyczaj opcjonalna. Niekiedy warto zrezygnować z drugiej i założyć pierwszą oraz trzecią, jednak wszystko zależy od warunków atmosferycznych panujących na szlaku. Jako wierzchnią warstwę powinniśmy założyć softshell lub kurtkę przeciwdeszczową, zależnie od tego czy szukamy ochrony przed niskimi temperaturami i wiatrem, czy planujemy wyprawę w czasie opadów atmosferycznych. Wybierając odpowiedni model zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanej membrany, oddychalność, grubość tkaniny oraz krój czy systemy regulacji. Więcej o odzieży typu softshell możecie przeczytaj TUTAJ.

Często mówi się, że w czasie górskich wycieczek najważniejsze są buty trekkingowe, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność nawet na śliskich kamieniach. Modele przeznaczone do wędrówek mają wytrzymałą podeszwę z głębokim bieżnikiem, który skutecznie tłumi wstrząsy i zapewnia stabilność oraz przyczepność niezależnie od tego, czy podążamy szlakiem kamienistym czy poruszamy się po ściółce leśnej. Obuwie trekkingowe zakładane na jesienne wyprawy może mieć także wyższy krój, który zabezpieczy naszą stopę w różnych warunkach atmosferycznych.

Jeśli spodziewamy się niższych temperatur nie zapomnijmy o dodatkowych akcesoriach takich jak czapka, szal lub komin oraz rękawiczki.

Bezpiecznie zapakowany plecak

Nie będziemy pisać o tym, jak wybrać plecak trekkingowy, gdyż możecie przypomnieć sobie o tym TUTAJ. Jednak by wyprawa w góry jesienią była bezpieczna, powinniśmy dobrze go zapakować, pamiętając o najważniejszych akcesoriach.

Ważna jest również pojemność plecaka, którą należy dopasować do planowanej długości trasy:
- 1-3 dniowa wycieczka – 3-10 l
- wieczka kilkudniowa – 40-80 l
- wycieczka powyżej 5 dni – od 70 l

Zaplanujemy wcześniej zawartość plecaka i zastanówmy się dwa razy, czy wszystkie rzeczy są nam w 100% niezbędne. Zabieranie dodatkowego balastu nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Na sam spód plecaka należy zapakować śpiwór i inne przedmioty, z których będziemy korzystali dopiero o zmroku. Najcięższe rzeczy powinny znajdować się na samym spodzie blisko pleców, by zwiększyć wygodę i stabilność bagażu. Wyżej muszą znajdować się rzeczy średniej wagi, a najlżejsze u samej góry. Warto przed wyprawą przeanalizować ilość kieszeni i zamków, które będą determinowały dostępność do różnych przedmiotów. Przykładowo jeśli mamy łatwy dostęp do głównej komory dzięki zamkowi, można z tyłu umieścić kurtkę, którą założymy w razie pogorszenia się pogody.

Małe przedmioty starajmy się pakować razem lub przynajmniej zawinąć za pomocą ubrania, by nie zniknęły w zawartości plecaka. Najpotrzebniejsze rzeczy powinny być zawsze pod ręką.

Dobrze zapakuj plecak

Dodatkowe akcesoria, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Na bezpieczną wyprawę górską jesienią należy zabrać ze sobą dobry plan trasy. Nawet jeśli kierujemy się drogowskazami może okazać się, że w pewnym momencie nie będziemy wiedzieli dokąd iść i zgubimy szlak. Im trudniejsza trasa, tym więcej akcesoriów zapakowanych w plecaku. Kompas, gps, a nawet mapa to niezbędnik dla osób, które lubią wyzwania i często zbaczają z wytyczonych szlaków górskich. Warto mieć ze sobą naładowany telefon oraz awaryjnie power bank, by w razie wypadku móc zadzwonić po pomoc.

W trasę powinniśmy zabrać kilka źródeł światła – podręczna latarka na baterie lub z akumulatorem, który można ręcznie ładować oraz czołówka to niezbędne minimum. Jeśli nie planujemy noclegu w schronisku oraz na trasie, musimy mieć możliwość powrotu, nawet jeśli źle rozplanowaliśmy czas wędrówki.

Wiele zależy od wysokości gór i długości trasy – jeśli decydujemy się na kilkudniowe wyprawy powinniśmy zaopatrzyć się w naczynia, spory prowiant oraz butlę z gazem. Jeśli ponadto chcemy eksplorować wyższe partie gór, w których może leżeć już śnieg, nie obejdziemy się bez raków, rękawiczek i koca termicznego.

Niezależnie od trasy powinnyśmy zabrać ze sobą podstawową apteczkę górską, w której będą znajdowały się nożyczki, plastry, gazy oraz tabletki przeciwbólowe. Gotowe zestawy można znaleźć w specjalistycznych sklepach.

Woda i batony energetyczne są niezbędne nawet w czasie krótkich wędrówek, gdyż wysiłek fizyczny szybko doprowadza do odwodnienia i niedoborów energii, które mogą skutecznie zniechęcić nas do zdobycia upragnionego szczytu. W chłodniejsze dni warto zapakować ze sobą termos z gorącą herbatą lub kawą oraz kubek termiczny, gdyż w schroniskach możemy przyrządzić herbatę i zabrać ją ze sobą na dalszą wędrówkę.

Rozsądne planowanie trasy

Poza odpowiednim górskim ubiorem i rozsądnie zapakowanym plecakiem powinniśmy dobrze przemyśleć trasę. Pamiętajmy o tym, że w jesieni dzień staje się znacznie krótszy i słońce zachodzi w górach już w godzinach popołudniowych. W zimie ta tendencja ulega pogorszeniu, dlatego lepiej wyruszyć wczesną porą, by nie martwić się szukaniem szlaku w nocy. Poza tym temperatura po zmroku drastycznie spada, a jeśli nie będziemy odpowiednio ubrani możemy łatwo doprowadzić do zaziębienia organizmu.

Na jesienne trasy wybierajmy szlaki, które odpowiadają naszym możliwościom. Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi podróżnikami, odpuśćmy sobie długie i męczące trasy w wyższych partiach gór, do których trzeba być dobrze przygotowanym pod kątem technicznym i fizycznym. Nie oznacza to, że musimy wybierać wyłącznie niskie partie gór i krótkie dystanse, jednak zastanówmy się nad tym, czy nasz pierwszy wybór jest dobrze przemyślany.

Przed podróżą powinniśmy sprawdzić wykresy dostępne w bardziej zaawansowanych portalach pogodowych, które pokazują rozpiętość chmur, przewidywane opady atmosferyczne czy siłę wiatru – te parametry powiedzą nam, czy wyprawa górska w danym dniu powinna się w ogóle odbyć.

Jak wcześniej wspominaliśmy warto zabrać ze sobą mapę ze szlakami lub gps, które będą pomocne w razie zgubienia się w górach. Jeśli w trakcie wędrówki okaże się, że nie mamy wystarczającej siły na zrealizowanie trasy, będziemy mogli również łatwo wytyczyć drogę powrotną.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo w górach – o czym jeszcze pamiętać

Uważajmy przede wszystkim na innych turystów, którzy mogą nie być dobrze przygotowani do wyprawy. Takie osoby spotkamy najczęściej na popularnych szlakach w Tatrach. Mogą one skutecznie zniechęcić nas do dalszej wyprawy lub powodować niebezpieczne sytuacje, szczególnie jeśli dojdzie do nagłego pogorszenia się warunków pogodowych, co w górach nie należy do rzadkości.

Jeśli w pewnym momencie zorientujemy się, że nie wiemy gdzie jesteśmy, starajmy się nie tracić opanowania i wróćmy do miejsca, w którym po raz ostatni widzieliśmy oznaczenie szlaku lub drogowskaz. Jeśli posiadamy mapę lub gps możemy spróbować wytyczyć nowy szlak. Gdy warunki pogodowe ulegają pogorszeniu i nie potrafimy zawrócić, poinformujmy niezwłocznie odpowiednie służby.

By zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyprawy górskiej dostosujmy również swoje tempo do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki i sprawdzajmy regularnie, czy cała grupa jest w komplecie i nikt nie uległ kontuzji. Przed wyprawą zostawmy również informację o planowanej trasie najbliższym, by w razie wypadku mogli wezwać służby, które udzielą nam pomocy.

Piękna górska jesień

Większość z nas uwielbia złotą polską jesień, którą można oglądać w całej okazałości w górach. Niezależnie od tego, czy wybieramy się w Tatry, Beskidy czy w Bieszczady, powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, które pozwoli cieszyć się z każdej minuty spędzonej w otoczeniu górskiej przyrody. Techniczne ubranie sportowe, dobrze zapakowany plecak trekkingowy oraz niezbędne akcesoria pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo. Wycieczka trekkingowa to wspaniała okazja na aktywność wraz z najbliższymi, ale pamiętajmy przy tym, by nie tracić głowy nawet w trudnych sytuacjach i być na wszystko przygotowanym.

Sprawdźcie najlepszą odzież, obuwie i akcesoria trekkingowe, które sprawdzą się w czasie bezpiecznych wypraw górskich.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera już teraz!

Będziemy Cię informować o promocjach, wyprzedażach i ofertach specjalnych. Chronimy Twoje dane - w każdej chwili możesz wypisać się z listy mailingowej.

Dołącz do nas

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2018 4F.com.pl

OTCF Spółka Akcyjna z siedzibą w Wieliczce, ul. Grottgera 30, 32-020 Wieliczka, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000555276, posiadająca nr NIP: 9451978451, nr REGON: 356630870, kapitał zakładowy w wysokości: 7.384.500,00 zł (opłacony w całości).